Specjalną ochronę najważniejszych polskich zabytków takich jak muzeum Auschwitz, Jasna Góra czy zamek w Malborku w kolejnej nowelizacji tarczy antykryzysowej zapowiedział wicepremier Piotr Gliński w czwartek na antenie programu III Polskiego Radia.

Pytany o środki przeznaczane na ratowanie polskiej kultury w czasie kryzysu Gliński, nawiązując do przygotowywanej kolejnej nowelizacji tarczy antykryzysowej, powiedział: „Jest nadzieja na jeszcze. Na przykład pod ochronę wchodzi kilkadziesiąt instytucji kultury które są pomnikami historii i miejscami dziedzictwa UNESCO czyli tymi najwybitniejszymi polskimi zabytkami i miejscami dziedzictwa jak np. muzeum Auschwitz, zamek w Malborku czy Jasna Góra”. „I te instytucje będą miały szczególne wsparcie. Także ich pracownicy i osoby zatrudniane tam na zlecenia i o umowy o dzieło” – dodał.

Gliński przypomniał, że MKiDN udziela także doraźnego wsparcia artystom m.in. poprzez wypłacanie zapomóg socjalnych. Artyści m.in. Gildia Reżyserów Polskich informowali w mediach społecznościowych, że są problemy z terminowym wypłacaniem zapomóg. „Mamy kilkanaście razy więcej w tej chwili podań o te zapomogi, ponad tysiąc zostało już wypłaconych. Jeśli są jakieś opóźnienia to przepraszam – nasi pracownicy pracują na okrągło. Poprosiłem, żeby komisje socjalne spotykały się kilka razy w tygodniu i tak to się dzieje” – podkreślił. (PAP)