Przy urzędzie dzielnicy na Ursynowie powstaje mobilny punkt pobrań typu "Drive&Go-Thru", w którym będzie można wykonać badanie wykrywające obecność wirusa SARS-CoV-2 - zapowiedział zastępca burmistrza Ursynowa Klaudiusz Ostrowski.

O inicjatywie wiceburmistrz poinformował we wtorek rano za pośrednictwem Facebooka.

"Na parkingu za Urzędem Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy powstaje mobilny punkt pobrań typu „Drive&Go-Thru”, gdzie będzie można wykonać badanie wykrywające obecność wirusa SARS-CoV-2. Testy wykonuje Diagnostyka laboratoria medyczne. Koszt to około 580 zł" - czytamy.

W rozmowie z PAP Ostrowski podkreślił, że teren, na którym powstaje namiot, jest wydzierżawiony przez "Diagnostykę". "My jako urząd dzielnicy wydzierżawiliśmy ten teren, więc nie jesteśmy formalnym organizatorem testów. Podpisana umowa obowiązuje od dzisiaj, więc zakładam, że w momencie, gdy tylko namiot będzie rozstawiony, będą mogli zacząć działać. Zakładam, że będzie to jutro albo dzisiaj po południu" - powiedział. Jak dodał, testy będą wykonywane w technologii RT-PCR rekomendowanej przez Światową Organizację Zdrowia.

Punkty drive-thru, gdzie można się przebadać pod kątem koronawirusa, powstały już w Łodzi oraz Gdyni. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ostrowskiego, w Warszawie mają docelowo powstać 2-3 takie punkty.

"Diagnostyka" to największa w Polsce sieć laboratoriów medycznych oraz pierwsza prywatna firma, która zaczęła wykonywać testy na koronawirusa. Oprócz niej badania w kierunku obecności wirusa SARS-CoV-2 wykonuje też m.in. sieć laboratoriów "Alab".

Na liście laboratoriów wykonujących testy na koronawirusa, którą Ministerstwo Zdrowia aktualizowało 8 kwietnia, znalazło się 60 placówek; najwięcej z nich - 11 - na Mazowszu.