Apeluję, by Senat jak najszybciej zajął się pakietem pomocowym zawartym w drugiej tarczy antykryzysowej, ponieważ on zawiera wiele korzystnych rozwiązań dla gospodarki, przedsiębiorców i pracowników; to pakiet, który pozwoli ratować miejsca pacy - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Premier był pytany podczas czwartkowego briefingu prasowego, czy w pakiecie pomocy rządu planowanej dla przedsiębiorstw zostanie uwzględniony postulat prezydenta Andrzeja Dudy, by zwolnieniem z obowiązku opłacania składek do ZUS na trzy miesiące byli objęci wszyscy przedsiębiorcy.

"W minioną niedzielę mieliśmy taką dużą sesję gospodarcza, także przy konsultacjach z pracodawcami. Ta propozycja, którą przedstawiliśmy, ona jest tożsama ze zwolnieniem pracodawcy z ZUS w tym sensie, że 50-procentowa ulga w ubezpieczeniu składek społecznych zarówno po stronie pracodawcy jak i pracobiorcy jest z punktu widzenia kosztów dla budżetu i korzyści dla przedsiębiorców na bardzo podobnym, jeśli nie identycznym poziomie" - stwierdził szef rządu. Jak dodał, w zasadzie ten postulat został bardzo głęboko przedyskutowany z przedsiębiorcami oraz m.in. z prezes ZUS.

Morawicki zaznaczył, że w nowym pakiecie pomocowym rządu, który został uchwalony w środę przez Sejm, "jest również wiele dodatkowych zwolnień z płatności na ubezpieczenia społeczne, czyli tradycyjny ZUS". "Apeluję, by Senat jak najszybciej zajął się tym pakietem, ponieważ on zawiera bardzo dużo korzystnych rozwiązań dla gospodarki, dla przedsiębiorców i dla pracowników; pakiet który pozwoli nam ratować miejsca pacy. Trzeba się zająć nim bardzo szybko, żeby stał się on rzeczywistością" - powiedział premier.

Reklama

Uchwalona z poprawkami przez Sejm w nocy ze środy na czwartek ustawa dotycząca tarczy antykryzysowej przewiduje m.in. wprowadzenie "wakacji składkowych" dla firm zatrudniających do 49 pracowników, zwiększenie dostępności pożyczek dla firm, czy zasiłki dla rolników w związku z koronawirusem.

Jak wynika z Oceny Skutków Regulacji, zmiany przewidziane w projekcie będą kosztowały sektor finansów publicznych 18 mld 459,88 mln zł.