Rząd Włoch przygotowuje wypłatę specjalnej zapomogi kryzysowej dla 3 mln osób, które potrzebują wsparcia z powodu pandemii koronawirusa i utraty dochodów - ogłosiła w piątek minister pracy i polityki społecznej Nunzia Catalfo. Suma tej pomocy to 3 mld euro.

W wywiadzie telewizyjnym włoska minister oświadczyła: "Jest część obywateli, którzy w tym momencie nie mają żadnego wsparcia; to około 3 milionów osób". Dodała, że rząd analizuje, jak duża dokładnie jest ta grupa i w jakiej jest sytuacji.

"Dla wszystkich osób, które nie mają żadnego wsparcia przewidziany jest dochód kryzysowy, który pomoże im w tym okresie trudności ekonomicznych" - zapowiedziała Catalfo.

Zaznaczyła, że zapomoga ta zostanie uwzględniona w następnym dekrecie, jaki rząd wyda w kwietniu. Łączna suma przeznaczona na ten cel ma według jej zapowiedzi wynosić około 3 miliardów euro.

Minister pracy i polityki socjalnej poinformowała też, że w nowym pakiecie pomocowym rządu wyasygnowana zostanie ogółem kwota 15 miliardów euro na różne cele w ramach wsparcia społecznego.

Wynika to, jak zaznaczyła Catalfo, z tego, że znacznie rozszerzone zostało działanie przepisów o zamknięciu działalności produkcyjnej i innej aktywności komercyjnej w kraju. Dlatego konieczna jest, jak wyjaśniła minister, ochrona pracowników i firm.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)