Premier Mateusz Morawiecki z dniem 3 marca powołał Justynę Orłowską na pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech - poinformowała w piątek kancelaria premiera. Sektor GovTech to rynek nowoczesnych rozwiązań technologicznych na rzecz administracji publicznej.

Jak czytamy w komunikacie, podczas powołania szef rządu wskazał, że "proces transformacji cyfrowej Polski - wdrażania innowacji i rozwoju nowych technologii w sposób włączający w ten proces zarówno start-upy, innowacyjne firmy jak i obywateli to działanie rządu o najwyższym priorytecie".

Kancelaria premiera dodała, że powołanie odzwierciedla rosnącą wagę rynku GovTech (ang. government technology), który według szacunków ekspertów ma być wart 1,5 biliona dolarów w 2025 roku. "Polska już dziś w opinii międzynarodowych ekspertów uchodzi za jednego z pionierów i liderów w tej dziedzinie" - podkreślono.

W komunikacie dodano, że program GovTech Polska, na którego czele nadal będzie Justyna Orłowska (dyrektor programu i dyrektor departamentu) stworzył m.in. system angażowania start-upów oraz małych i średnich przedsiębiorstw w zamówienia publiczne na nowoczesne technologie, poprzez konkursy oraz dedykowaną platformę sieciową. Popularyzował wśród instytucji sektora publicznego nowoczesne formy angażowania programistów, takie jak hackathony (w tym największy w Europie warszawski HackYeah), GameJamy czy ServiceJamy. Stworzył też model angażowania obywateli do udziału w życiu publicznym poprzez ogólnopolskie "burze mózgów".

"W ramach otwierania wartego 202 miliardy złotych rynku zamówień publicznych, przeprowadzone zostały konkursy m.in. na: system rozpoznawania obrazów pozwalający analizować setki milionów zdjęć z przekraczających granice kontenerów w poszukiwaniu przemycanych towarów; program pozwalający ministerstwu zdrowia na wykrywanie nieprawidłowości w świadczeniu usług medycznych o rozwiązanie pozwalające Miastu Świdnik odzyskać w systemie utylizacji odpadów dziesięciokrotność kosztu aplikacji, oraz uzyskać szereg nagród z kategorii Smart City" - dodano.

Kancelaria wskazała, że pełnomocnicy zajmujący się sektorem GovTech funkcjonują np. w Singapurze, Wielkiej Brytanii, Kanadzie czy Estonii.

KPRM wyjaśniła, że zadaniem Orłowskiej będzie m.in. koordynacja międzyresortowych działań państwa w obszarze innowacji i nowych technologii. W tym celu na bazie istniejącego departamentu GovTech Polska powstanie w Kancelarii Premiera Centrum GovTech.

Dodano, że pełnomocnik będzie również wchodzić w skład Komitetu Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji. "Ma to odzwierciedlić rosnącą rolę tego ciała, które ma już nie tylko, jak dotychczas, opiniować strategiczne dokumenty rządowe dot. cyfryzacji i nowych technologii, ale również zajmować się ich wprowadzaniem w życie" - podkreślono.

Pełnomocnik będzie także reprezentował premiera w relacjach z krajowymi i zagranicznymi partnerami. "Jest to istotne między innymi dlatego, że ostatnio Komisja Europejska wypuściła serię dokumentów strategicznych dotyczących nowych technologii, w tym Białą Księgę Sztucznej Inteligencji" - wskazano w komunikacie.

Celem programu GovTech Polska jest usprawnienie dialogu między administracją publiczną a innowatorami: przedsiębiorcami MŚP, start-upami, środowiskiem naukowym.

W ub.r. Polski Instytut Ekonomiczny informował w raporcie, że europejskie wydatki na GovTech sięgają ok. 25 mld dol., a do 2025 r. ich szacunkowa wartość wzrośnie trzykrotnie. Instytut wskazywał, że światowy rynek nowoczesnych rozwiązań technologicznych przeznaczonych dla administracji wart był wówczas prawie 400 mld dol. (PAP)

autor: Michał Boroń