Rząd dołoży wszelkich starań, żeby powstał Centralny Port Komunikacyjny - mówił w środę premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że inwestycja ta ma najwyższy priorytet.

"Jestem przekonany, że Polska będzie mogła awansować, będzie na wyższym poziomie cywilizacyjnym za dziesięć - kilkanaście lat wraz z postępem budowy wszystkich elementów Centralnego Portu Komunikacyjnego" - zaznaczył premier Morawiecki podczas II Kongresu Rozwoju Kolei "Przyszłość i Perspektywy".

CPK, jak zaznaczył szef rządu, "to serce" Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. "To zasadnicza część naszego rozwoju gospodarczego i jako taka ma najwyższy priorytet rządu polskiego" - powiedział.

Morawiecki zapewnił, że "rząd dołoży wszelkich starań, żeby CPK powstał". "Żeby w ciągu najbliższych lat przejść przez te etapy, które czasami są trudniejsze od tej fizycznej budowy, czyli etap zgód środowiskowych, wszelkiego rodzaju zgód administracyjnych, (...) w tym również unijnych" - powiedział.

Dodał, że ważne jest też wpisanie tej inwestycji w system połączeń transeuropejskich. "Polska w ten sposób stanie się jednym z kluczowych hubów komunikacyjnych - centrów komunikacyjnych, handlowych i gospodarczych" - zaznaczył premier.