Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen rozmawiała we wtorek telefonicznie z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Liderzy mają się spotkać na początku przyszłego roku.

O rozmowie poinformowała na Twitterze przewodnicząca Komisji, podkreślając, że była ona kurtuazyjna. "Rozmawialiśmy o stosunkach Stanów Zjednoczonych i UE. Jestem przekonana, że bliska przyjaźń i współpraca między Europą a USA ma kluczowe znaczenie dla naszego sukcesu. Oboje chcemy uczciwego partnerstwa. Czekamy na spotkanie na początku 2020 roku" - napisała von der Leyen.

Komisja Europejska nie informuje na razie, gdzie i kiedy dokładnie miałoby dojść do rozmów. Stosunki między UE a Stanami Zjednoczonymi są napięte w związku z nadwyżką handlową Europy w handlu z USA. Trump chciałby ją zlikwidować, wprowadzając np. cła na europejski sektor motoryzacyjny, czego obawiają się producenci na Starym Kontynencie.

AFP odnotowuje, że relacje między UE i USA pogorszyły się też po decyzji Francji i kilku innych państw UE o wprowadzeniu podatku od gigantów cyfrowych, takich jak Google, Apple, Facebook i Amazon. Waszyngton zagroził nałożeniem ceł odwetowych na produkty francuskie, w tym na szampana i ser Roquefort.

Reklama

Innym obszarem sporu jest blokada przez USA Światowej Organizacji Handlu (WTO). Komisja Europejska zaproponowała w ubiegłym tygodniu wzmocnienie środków dotyczących rozwiązania sporów handlowych. Stany Zjednoczone są bardzo krytyczne wobec WTO, od miesięcy odmawiając powołania nowych sędziów do sądu apelacyjnego, czyli organu odpowiedzialnego za rozstrzyganie sporów handlowych. W efekcie instancja ta została sparaliżowana 11 grudnia.

UE i USA są też w sporze o nielegalne subwencje dla swoich producentów lotniczych, a także w sprawie ceł na stal i aluminium. Poprzednie bezpośrednie rozmowy byłego już szefa KE Jean-Claude'a Junckera z Trumpem w lecie 2018 r. pozwoliły na poprawę atmosfery i powstrzymały Waszyngton od kolejnych restrykcji.