Wszystkie cztery partie Koalicji Obywatelskiej (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) nie wykluczają wystawienia własnych kandydatów w wyborach prezydenckich. Wiceprezes PO Borys Budka zapowiedział, że będzie przekonywał koalicjantów do poparcia kandydata jego ugrupowania.

W sobotę w Sejmie obradować ma Rada Krajowa Inicjatywy Polska, z którą, obok Nowoczesnej i Zielonych, Platforma Obywatelska współtworzy Koalicję Obywatelską. Tematem spotkania mają być m.in. przyszłoroczne wybory prezydenckie. Inicjatywa Polska rozważa wystawienie własnej kandydatki w przyszłorocznych wyborach prezydenckich - liderki partii Barbary Nowackiej.

Na środowej konferencji prasowej w Sejmie, w której wzięli udział przedstawiciele wszystkich partii wchodzących w skład Koalicji Obywatelskiej, o potencjalną kandydaturę Nowackiej był pytany Borys Budka. Wiceszef PO podkreślił, że w Koalicji Obywatelskiej znajdują się cztery równorzędne i partnerskie podmioty.

"Ja będę przekonywał nasze koleżanki i kolegów do poparcia kandydata czy kandydatki Platformy Obywatelskiej. Te rozmowy przed nami, bardzo cenię współpracę w ramach klubu parlamentarnego i wierzę, że ta dobra współpraca klubowa przełoży się również na bardzo dobrą współpracę partyjną" - odpowiedział.

Była szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer zapowiedziała, że jej ugrupowanie jest tuż przed radą krajową, gdzie zapadnie decyzja o wystawieniu własnego kandydata. "Mamy rzeczywiście uchwałę związaną z konwencją, dotyczącą formy wyboru i poparcia kandydata na prezydenta przez Nowoczesną" - dodała.

Małgorzata Tracz z Zielonych potwierdziła, że wewnątrz jej ugrupowania trwa na ten temat dyskusja. "Nie wykluczamy wystawienia własnego kandydata, bądź kandydatki na prezydenta. 18-19 stycznia we Wrocławiu mamy kongres wyborczy, który wybierze nowe władze, a także zdecyduje o krokach do podjęcia w kwestii wyborów prezydenckich" - poinformował Tracz.

Liderka iPL Barbara Nowacka podkreśliła, że Koalicja Obywatelska to cztery niezależne partie, które będą podejmować niezależne decyzje. "W PO trwa debata, ale u nas (iPL) też trwa debata i 7 grudnia iPL będzie też rozmawiać o planach politycznych, w tym - także o wyborach prezydenckich" - zapowiedziała.

autor: Monika Zdziera