Trzeba jeszcze raz przeanalizować przypadki pokazane w filmie Tomasza Sekielskiego. W przypadku nowych spraw należy rozpocząć procesy tak, aby dobro pokrzywdzonych było chronione - powiedział PAP rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik, odnosząc się do filmu "Tylko nie mów nikomu".

W sobotę na oficjalnym profilu Tomasza Sekielskiego na kanale youtube premierę miał dokument pt. "Tylko nie mów nikomu", w którym przedstawione zostały przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne.

Jak powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik "to ogromny ból, kiedy widzi się krzywdę niewinnych dzieci".

Przypomniał wydane w sobotę oświadczenia przewodniczącego Episkopatu i Delegata Episkopatu ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży abp Wojciecha Polaka po emisji dokumentu, w którym arcybiskupi przeprosili za wszystkie krzywdy wyrządzone przez ludzi Kościoła. "Prymas Polski podziękował osobom pokrzywdzonym za to, że miały odwagę opowiedzieć o swoim cierpieniu" - dodał.

Rzecznik KEP zaznaczył, że biskupi zapowiedzieli podjęcie konkretnych działań mających na celu wyjaśnienie spraw ukazanych w filmie. "Tak jak powiedział przewodniczący Episkopatu, trzeba jeszcze raz przeanalizować przypadki pokazane w filmie pana Sekielskiego, bo były tam podnoszone sprawy znane i nieznane. W przypadku nowych spraw należy rozpocząć procesy tak, aby dobro pokrzywdzonych było chronione nade wszystko" - podkreślił.

Zapytany o wymienione w filmie przypadki biskupów, którzy mieli - według reżysera - ukrywać księży dopuszczających się molestowania seksualnego dzieci, rzecznik Episkopatu zaznaczył, że "zarówno przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki jak i delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak przypomnieli, że wszyscy jesteśmy zobowiązani do przestrzegania dokumentu Motu proprio papieża Franciszka".

W ogłoszonym w czwartek dokumencie Motu proprio "Vos estis lux mundi" (Wy jesteście światłem świata) papież Franciszek ustanowił nowe normy dotyczące walki z pedofilią w Kościele. W dokumencie ogłosił m.in. nowe procedury w sprawie zgłaszania przypadków molestowania i przemocy seksualnej oraz wskazał procedury rozliczania biskupów z ich działań podjętych w tej materii.

Ks. Rytel-Andrianik dodał, że w wymienionych w filmie przypadkach księży, którzy dopuścili się molestowania seksualnego kurie wydały oświadczenia, w których poinformowały o krokach podjętych wobec tych duchownych.

W dwugodzinnym dokumencie Sekielskiego znalazły się m.in. wywiady z ofiarami księży, zapis konfrontacji ofiar i księży, rozmowy z psychologiem i prawnikami. Można zobaczyć zdjęcia bohaterów sprzed lat, kamera towarzyszy im w podróżach do miejsc, w których – jak opisują – dochodziło do molestowania. (PAP)

Autor: Iwona Żurek