Herlind Kasner, matka kanclerz Niemiec Angeli Merkel, nie żyje - potwierdził w środę agencji dpa rzecznik niemieckiego rządu. Poprosił jednocześnie o uszanowanie prywatności pani kanclerz i jej rodziny.

Jako pierwsze wiadomość o zgonie podały na swych stronach internetowych tygodnik "SuperIllu" i dziennik "Bild". Według nich Kasner zmarła na początku kwietnia w wieku 90 lat w mieście Templin na północy Brandenburgii, gdzie od ponad 60 lat mieszkała.

Urodzona w Gdańsku żona pastora Horsta Kasnera wyjechała z nim w 1954 roku z Hamburga do Templina w ówczesnej NRD, gdzie kierował on szkołą kaznodziejstwa dla ewangelickich duchownych. Zajęła się wtedy nauczaniem języków obcych, kontynuując tę działalność przez dziesięciolecia. Jej małżonek zmarł w 2011 roku.

Herlind Kasner towarzyszyła córce za każdym razem, gdy Bundestag wybierał ją na szefa rządu - tak było też w ubiegłym roku. Gdy w lutym roku bieżącego Merkel odbierała w Templinie dyplom honorowej obywatelki miasta, miała przy sobie matkę, jak również rodzeństwo. (PAP)