Brytyjska telewizja informacyjna Sky News opublikowała we wtorek analizę, która sugeruje, że rząd Theresy May przegra wieczorne głosowanie ws. projektu umowy wyjścia z Unii Europejskiej różnicą co najmniej stu głosów.

Według wyliczeń stacji swoje poparcie dla proponowanego tekstu porozumienia z Unią Europejską wyrazi co najmniej 220 posłów, a co najmniej 345 będzie przeciwko. 72 deputowanych zostało uznanych za niezdeklarowanych, których głos może zmienić się w ostatniej chwili.

W połowie stycznia Izba Gmin zagłosowała przeciwko proponowanemu przez rząd May projektowi umowy dotyczącej brexitu. Przeciwko propozycji głosowało 432 posłów przy zaledwie 202 głosach poparcia. To była najwyższa porażka urzędującego premiera w historii brytyjskiego parlamentaryzmu.

Parlamentarzyści zagłosują ponownie nad przedstawionym tekstem we wtorek wieczorem, krótko po godz. 19 czasu lokalnego (20 czasu polskiego). Komentatorzy spodziewają się ponownej porażki rządowego projektu, zważywszy że grupa eurosceptycznych torysów oraz wspierająca rząd północnoirlandzka Demokratyczna Partia Unionistów (DUP) nie poprą go w głosowaniu.

Reklama

Jeśli deputowani nie poprą porozumienia, to dzień później będą głosować nad tym, czy Wielka Brytania powinna zdecydować się na wyjście z UE bez umowy. W razie porażki również tego wniosku, kolejnego dnia, tzn. w czwartek, otrzymaliby szansę na poinstruowanie rządu, aby przedłużyć proces opisany w artykule 50. traktatu UE i w efekcie opóźnić brexit.

Jeśli parlament nie poprze proponowanego przez rząd porozumienia lub opóźnienia brexitu, Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy o północy z 29 na 30 marca.