Uroczystość, poprzedzona mszą św. w poznańskiej Farze, odbędzie się na poznańskim placu Wolności. W centrum miasta obecnych będzie blisko 900 żołnierzy 12 Wielkopolskiej Brygady OT, spośród których uroczystą przysięgę składać będzie 240 żołnierzy.

Jak przekazał PAP rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej ppłk Marek Pietrzak, wśród ślubujących znajdują się przedstawiciele wszelkich profesji. "Począwszy od informatyków i pielęgniarek, a skończywszy na górnikach, sportowcach, uczniach i nauczycielach. Wierność Ojczyźnie przysięgać będą również: mistrz świata i Polski w karate oraz medalista Mistrzostw Europy w duathlonie. Wyjątkową postacią jest również nauczyciel, który rozpoczął szkolenie ze swoimi sześcioma uczniami" – podkreślił.

Po uroczystej przysiędze, na placu Wolności odbędzie się rekonstrukcja historyczna, która przypomni wydarzenia sprzed 100 lat.

26 stycznia 1919 roku na placu Wilhelmowskim – dzisiejszym placu Wolności - przy licznym udziale mieszkańców gen. Józef Dowbor-Muśnicki, dowódca powstania wielkopolskiego, dokonał przeglądu wojsk i wraz ze zgromadzonymi żołnierzami wygłosił rotę przysięgi. Moment przysięgi upamiętnia do dziś tablica na płycie placu.

"Wielkopolscy żołnierze przysięgali przed srebrnym ołtarzykiem, który należał do Jana III Sobieskiego. Współcześnie żołnierzom towarzyszyć będzie wierna kopia ołtarzyka, sprowadzona na ten dzień do Poznania" – podkreśliła Anna Czuchra z Oddziału Mediów i Komunikacji Społecznej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Po rekonstrukcji, na uczestników uroczystości czekać będzie prezentacja sprzętu wojskowego - w tym nowoczesnego czołgu Leopard, lekkiego sprzętu, transporterów i pojazdów opancerzonych oraz namioty promocyjne m.in. Agencji Mienia Wojskowego, 12 WBOT, Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych i Narodowego Banku Polskiego.

W związku z sobotnimi wydarzeniami na placu Wolności, wprowadzone zostały czasowe zmiany w organizacji ruchu. Obowiązują one od piątkowego wieczoru i zakończą się w sobotę ok. godz. 18.

W tym czasie zamknięta dla ruchu ogólnego pojazdów będzie północna pierzeja pl. Wolności, odcinek ul. Nowowiejskiego od ul. 23 Lutego do pl. Wolności i zachodnia jezdnia Al. Marcinkowskiego od ul. 23 Lutego do pl. Wolności. Zakazy nie dotyczą dojazdu do posesji i parkingu podziemnego pod placem Wolności. Objazd wytyczono ul. 23 Lutego, pl. Cyryla Ratajskiego i ul. 3 Maja. Utrzymany zostanie ruch tramwajów ul. 27 Grudnia. Na obu jezdniach Al. Marcinkowskiego obowiązywać będzie ponadto zakaz postoju. (PAP)

autor: Anna Jowsa