Pomorska straż pożarna i inne służby skontrolowały wszystkie 90 escape roomów działających w regionie. Straż po stwierdzeniu nieprawidłowości zdecydowała o zamknięciu 19 takich miejsc, o zamknięciu trzech kolejnych zdecydował inspektor nadzoru budowlanego.

O zakończeniu kontroli i ich efektach poinformował PAP w środę rzecznik prasowy pomorskiej Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Łukasz Płusa.

Wyjaśnił, że ostateczna weryfikacja przeprowadzona przez strażaków wykazała, iż w województwie pomorskim w chwili rozpoczęcia kontroli działało 90 escape roomów prowadzonych przez 36 podmiotów gospodarczych. Płusa poinformował, że straż wspólnie z policją i inspektorami nadzoru budowlanego skontrolowała już wszystkie lokale.

Dodał, że kontrole wykazały około 60 nieprawidłowości dotyczących warunków ewakuacji, w tym np. brak oznakowania drogi ewakuacyjnej. Stwierdzono też 162 nieprawidłowości z zakresu ochrony przeciwpożarowej, w tym brak sprzętu przeciwpożarowego lub możliwości dojazdu dla służb do obiektu, w niektórych lokalach warunki uniemożliwiały też prowadzenie akcji ratowniczej.

Rzecznik poinformował, że w 19 lokalach uchybienia były na tyle poważne, że straż pożarna wydała zakazy ich dalszej eksploatacji. Lokale te znajdują się m.in. w Gdańsku i Sopocie. W przypadku trzech escape roomów prowadzonych przez jeden podmiot w powiecie chojnickim zakaz dalszej działalności wydał Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Chojnicach.

W piątek w efekcie pożaru, który miał miejsce w escape roomie w Koszalinie (Zachodniopomorskie) zginęło 5 młodych osób. Po tej tragedii minister spraw wewnętrznych i administracji oraz komendant główny PSP wydali służbom polecenie przeprowadzenia w pilnym trybie kontroli w tego typu obiektach.