W rozmowie z tygodnikiem "Sieci" wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński wymienia nowe inicjatywy swojego resortu. Jak zaznacza, są one możliwe, bo rząd zwiększył wydatki na kulturę o ponad 20 proc.
Reklama

Najnowsza inicjatywa resortu kultury, o której wspomina prof. Piotr Gliński to decyzja o powstaniu w podziemiach katedry katowickiej Panteonu Śląskiego na stulecie III powstania śląskiego. Gliński mówi o roku 2022 jako dacie realizacji przedsięwzięcia.

Profesor mówi, że przedsięwzięcia ministerstwa oznaczają koszty kilku milionów złotych. Większe inwestycje to koszt kilkudziesięciu, lub nawet kilkuset milionów. Jak stwierdza minister, "to możliwe, bo nasz rząd zwiększył wydatki na kulturę o ponad 20 proc."

"Powołaliśmy Polską Operę Królewską, świetnie funkcjonującą, tworzoną przez ludzi, którzy zostali wyrzuceni z Warszawskiej Opery Kameralnej. Główną sceną POK jest Teatr Stanisławowski w Łazienkach Królewskich, wspaniałe miejsce. Teraz szykują premierę +Strasznego dworu+ Moniuszki. Powołaliśmy kwartalnik literacki "NAPIS", powstaje Instytut Literatury. Powstał Instytut Architektury i Urbanistyki. Utworzyliśmy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA. Uratowaliśmy PIW i Polskie Wydawnictwo Muzyczne przed śmiercią na rynku. Powołaliśmy Instytut Pileckiego" - wylicza minister na łamach tygodnika.

Gliński podkreśla również, że "trwają ogromne inwestycje, z najważniejszą - Muzeum Historii Polski na Cytadeli Warszawskiej. Niczego takiego w sferze kultury nie zbudowano od 1989 r. To będzie wreszcie godne, piękne, całościowe muzeum o naszej przeszłości. Główny budynek będzie miał 200 metrów długości".

"Kończymy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, udało się to przedsięwzięcie uratować, choć zastaliśmy tam masę problemów. Wydatki na ochronę zabytków zwiększyliśmy o 50 mln zł. 12 najlepszych regionalnych instytucji kultury i kilkanaście muzeów uzyskało trwałe wsparcie ministerstwa, co oznacza ratunek dla danej placówki lub środki na jej znaczący rozwój" - zaznacza minister w rozmowie z "Sieci".

"Powstały trzy nowe konkursy muzyczne: Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych, Konkurs im. K. Szymanowskiego w Katowicach i Konkurs Muzyki Polskiej im. S. Moniuszki w Rzeszowie. Stworzyliśmy nowy Festiwal Muzyczny Europy Środkowo-Wschodniej +UFONIE+ budujemy Europejskie Centrum Muzyki w Żelazowej Woli (...) każde takie przedsięwzięcie to kilka milionów złotych, inwestycje - często kilkadziesiąt lub kilkaset" - czytamy w wywiadzie.

"Podjęliśmy właśnie decyzję, że w podziemiach katedry katowickiej w 2022 r. powstanie Panteon Śląski na stulecie III powstania śląskiego. Aż 80 mln złotych przeznaczyliśmy w sześcioletnim Programie Wieloletnim +Niepodległa+, który bardzo przyczynił się do sukcesu głównych obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Produkcja filmowa - 30 bardzo różnorodnych filmów historycznych - jest w trakcie realizacji. Współfinansowaliśmy film dokumentalny +Niepodległość+, który okazał się wielkim sukcesem. Z TVP współtworzymy nowy serial +Młody Piłsudski+" - podkreśla minister kultury.

"Zastanawiam się czasami, czy ci najgłośniejsi celebryci, którzy wszyscy - i bardzo dobrze - wciąż pracują w polskiej kulturze, za publiczne pieniądze, to wszystko widzą? Czy to dla nich ważne? Nie wiem. A może właśnie dlatego, że tego nie widzą, nie wiedzą, tak czasami krzyczą?" - mówi dla "Sieci" Gliński i zaznacza, że ministerstwo skupia się na pozytywnych projektach i współpracuje z tymi, którzy wyrażają chęć współpracy.