W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. TOPR apeluje do turystów i taterników o dopasowanie planów do warunków pogodowych.

TOPR wydał komunikat drugiego stopnia przed zagrożeniem lawinowym drugiego stopnia i apeluje o ostrożność i rozwagę. "Turysto, taterniku, narciarzu! Twoje bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od Ciebie. Bądź rozważny. Dopasuj swoje plany do aktualnych i prognozowanych warunków w Tatrach oraz do Twoich umiejętności i doświadczenia zimowego" - czytamy w komunikacie.

Jak informuje TOPR, po ostatnich opadach pokrywa śnieżna jest słabo związana z podłożem i rozmieszczona bardzo nierównomiernie. "Uwaga na zamaskowane depozyty śniegu w żlebach i pod ścianami" - ostrzega Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

TOPR informuje, że w przypadku drugiego stopnia zagrożenia lawinowego wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Nie należy się spodziewać samorzutnego schodzenia dużych lawin. Występują też częściowo niekorzystne warunki dla wędrówek. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy, szczególnie na wszystkich stromych stokach i na stokach średnio stromych. Kluczowym problemem lawinowym jest ilość świeżego śniegu z ostatnich opadów oraz siła sklejenia warstwy świeżej z poprzednią warstwą - występuje ryzyko obsunięcia się warstw.(PAP)