Szef Ministerstwa Zdrowia był pytany w Warszawie o doniesienia, że w niektórych hurtowniach brakuje szczepionek przeciwko odrze.

"Wydaliśmy już zgodę na dystrybucję kolejnej partii szczepionek. Ten fakt, że doszło do tego, że są wręcz braki (szczepionek – PAP), nie wiem, czy tak mogę powiedzieć, że cieszy, ale pokazuje, że zainteresowanie szczepieniami wzrosło bardzo, a to bardzo cieszy" – powiedział minister.

"Braki są uzupełniane i będą uzupełnione. W tej chwili wydaliśmy zgodę na uruchomienie kolejnej partii szczepionek i one zostaną jak najszybciej dostarczone. Są już w Polsce, nie trzeba ich nawet sprowadzać" – dodał. Ministerstwo Zdrowia podało, że chodzi o partię 20 tys. szczepionek.

Odra jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób. Zakażenie szerzy się drogą kropelkową i przez bezpośrednią styczność z wydzieliną jamy nosowo-gardłowej chorej osoby. Objawy choroby to gorączka, mocny kaszel, wysypka plamisto-grudkowa, zapalenie spojówek, światłowstręt i nieżyt błony śluzowej nosa. Dość częste są powikłania po odrze. Te lżejsze to np. zapalenie ucha środkowego i zakażenie żołądkowo-jelitowe, a poważniejsze – m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny od 1 stycznia do 31 października br. w Polsce zanotowano 144 przypadki odry. W tym samym okresie roku ubiegłego takich zachorowań było znacznie mniej – 59 (w całym 2017 r. w Polsce zanotowano 63 zachorowania na odrę). (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl