Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podejrzewa próby ustawienia co najmniej kilkunastu przetargów; w trzech postępowaniach postawił zarzuty ośmiu przedsiębiorcom - poinformował UOKiK. Jak dodano, w efekcie ich działań szpitale i zakłady karne mogły przepłacać za dostawę produktów spożywczych.

"Najczęstszą formą zmowy przetargowej, jaką wykrywa UOKiK jest mechanizm rozstawiania i wycofywania ofert. Jeżeli propozycje uczestników zmowy są najkorzystniejsze, wówczas zwycięzca przetargu rezygnuje z podpisania umowy po to, żeby zamawiający wybrał droższą ofertę drugiego uczestnika zmowy" - poinformował w środowym komunikacie urząd.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował w komunikacie, że podejrzewa, iż taką metodę stosowało ośmiu przedsiębiorców, którzy startowali w przetargach na dostawę owoców oraz warzyw i ich przetworów do instytucji publicznych, m.in. szpitali i więzień. UOKiK wszczął przeciwko nim trzy postępowania.

"Pierwsze dotyczy przedsiębiorców, którzy mają siedzibę w miejscowości Mareza (woj. pomorskie). Są to: Mega Coffee, Gospodarstwo Warzywnicze Leszek Kędziora oraz Gospodarstwo Rolne Katarzyna Kućmińska. Mogli oni wpłynąć m.in. na wyniki przetargów organizowanych przez zakład karny w Sztumie" - czytamy.

Kolejne postępowanie prowadzone jest przeciwko dwóm przedsiębiorcom.

"Pierwszy z nich działa w miejscowości Kamionka (woj. pomorskie) pod nazwami: Gospodarstwo Ogrodnicze Sadownictwo-Warzywnictwo Jarosław Ziółkowski i Cytrus Sprzedaż Hurtowa Warzyw i Owoców, drugi - F.H.U. Bartex - w Ornecie (woj. warmińsko-mazurskie)" - napisano. W tym przypadku, UOKiK podejrzewa, że mogli oni zawrzeć zmowy w przetargach organizowanych przez: szpital w Starogardzie Gdańskim oraz zakłady karne w Kwidzynie i Czarnem.

Trzecia sprawa prowadzona jest przeciwko podmiotom z woj. pomorskiego, które działają pod nazwami: Gospodarstwo Rolne Mateusz Stobba z miejscowości Kobyle, Gospodarstwo Rolne Michał Stobba (Kobyle) oraz Gospodarstwo Rolne Andrzej Szachta z Podgórek.

"Urząd posiada dowody, że próbowali wpłynąć na wyniki przetargów organizowanych przez szpitale w Gdańsku i Starogardzie Gdańskim oraz zakład karny w Sztumie" - wyjaśnił UOKiK.

UOKiK przypomina, że za stosowanie praktyk ograniczających konkurencję grozi kara finansowa do 10 proc. obrotu.

Ponadto, urząd przypomina o programie pozyskiwania informacji od anonimowych sygnalistów, m.in. od byłych i obecnych pracowników firm naruszających prawo. Można skontaktować się z UOKiK pod numerem telefonu 22 55 60 500 lub adresem sygnalista@uokik.gov.pl. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta