W przeważającej części gmin podwarszawskich stery lokalnych władz obejmą kandydaci lokalnych komitetów.

Jak wynika z danych podanych przez PKW, w Pruszkowie urząd prezydenta miasta obejmie Paweł Makuch, który uzyskał w drugiej turze 51,08 proc. głosów i pokonał urzędującego prezydenta Jana Starzyńskiego (obaj startowali jako kandydaci komitetów lokalnych). W pierwszej turze pokonali m.in. kandydatów PiS Konrada Sipierę i Koalicji Obywatelskiej Piotra Bąka.

Wybory na urząd prezydenta Otwocka wygrał, z wynikiem 55,21 proc. głosów, kandydat PiS, dotychczasowy przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski. Jego rywalem w drugiej turze był startujący pod własnym szyldem Ireneusz Paśniczek, prezes Izby Przedsiębiorców Powiatu Otwockiego.

Reklama

Nowym burmistrzem Łomianek zostanie Małgorzata Żebrowska-Piotrak, która w drugiej turze uzyskała 51,78 proc. głosów, zwyciężając z urzędującym burmistrzem Tomaszem Dąbrowskim (oboje startowali z ramienia komitetów lokalnych). W Kobyłce zwyciężczynią drugiej tury wyborów jest Edyta Zbieć, dotychczasowa wiceburmistrz Wołomina, która uzyskała 52,8 proc. głosów, pokonując dotychczasowego radnego gminy Konrada Kostrzewę (47,2 proc.). Oboje startowali pod własnym szyldem.

Na urząd burmistrza Ząbek wybrana została kandydatka PiS Małgorzata Zyśk, którą poparło w drugiej turze 56,86 proc. wyborców. Jej rywalką była kandydatka Koalicji Obywatelskiej PO i Nowoczesnej Edyta Kalata.

Reklama

Burmistrzem Zielonki zostanie startujący z lokalnego komitetu KWW Mieszkańcy Kamil Iwandowski, który w drugiej turze uzyskał 60,39 proc. głosów, pokonując urzędującego burmistrza miasta Grzegorza Dudzika, popieranego przez Mazowiecką Wspólnotę Samorządową.

Zwycięzcą drugiej tury wyborów w podwarszawskim Józefowie jest dotychczasowy wiceburmistrz Marek Banaszek, który startował z ramienia lokalnego komitetu. Uzyskał 69,93 proc. głosów, pokonując kandydata PiS Mateusza Rojka.

W Karczewie urząd burmistrza obejmie dotychczasowy radny Michał Rudzki, który uzyskał w drugiej turze wyborów 57,71 proc. głosów, pokonując urzędującego burmistrza Władysława Łokietka. Obaj startowali z ramienia lokalnych komitetów.

Drugą turę wyborów w Piasecznie wygrał kandydat Koalicji Obywatelskiej, dotychczasowy zastępca burmistrza Daniel Putkiewicz (71,14 proc. głosów). Pokonał kandydata PiS Wojciecha Ołdakowskiego.

Burmistrzem Góry Kalwarii zostanie dotychczasowy wicestarosta powiatu piaseczyńskiego z ramienia PO Arkadiusz Strzyżewski, który w drugiej turze uzyskał 63,18 proc. głosów (startował jako kandydat komitetu lokalnego), pokonując urzędującego burmistrza Dariusza Zielińskiego, który kandydował z ramienia KW Bezpartyjni.

W Piastowie reelekcję na stanowisko burmistrza wywalczył Grzegorz Szuplewski (uzyskał 68,27 proc. głosów), pokonując kandydatkę Koalicji Obywatelskiej Magdalenę Bonarowską.

Urząd wójta gminy Michałowice obejmie Małgorzata Pachecka, która w drugiej turze, z wynikiem 51,89 proc., pokonała urzędującego włodarza Krzysztofa Grabkę (oboje startowali z list lokalnych komitetów).

Reelekcję uzyskał z kolei urzędujący wójt Jabłonnej Jarosław Chodorski (uzyskał 56,43 proc. głosów, startował z własnego komitetu), pokonując radnego gminy Mariusza Grzybka (43,57 proc., również własny komitet).

Wcześniej, w pierwszej turze wybrano prezydenta Legionowa Romana Smogorzewskiego, a także m.in. burmistrzów: Ożarowa Mazowieckiego - Pawła Kanclerza (wybrany na kolejną kadencję z list KW Forum Samorządowe Gmin, pokonując kandydata PiS Marcina Sowidzkiego), Marek - Jacka Orycha (wybrany na kolejną kadencję, pokonując kandydata Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej Tomasza Paciorka oraz kandydata PiS Andrzeja Rostka), Wołomina - Elżbietę Radwan (uzyskała reelekcję z poparciem Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej, pokonując m.in. kandydata PiS Ryszarda Madziara), Radzymina - Krzysztofa Chacińskiego (wybrany na kolejną kadencję, pokonał m.in. kandydatkę PiS Elżbietę Żmijewską), Sulejówka - Arkadiusza Śliwę (uzyskał reelekcję jako kandydat PiS, pokonując kandydata lokalnego komitetu Wspólnota Samorządowa-Razem Jacka Zielińskiego), Konstancina Jeziornej - Kazimierza Jańczuka (wybrany na kolejną kadencję z ramienia lokalnego komitetu; pokonał m.in. kandydata PiS Sławomira Stoczyńskiego) oraz Brwinowa - Arkadiusza Kosińskiego (uzyskał reelekcję jako kandydat lokalnego komitetu, pokonując kandydata PiS Karola Kuehna).(PAP)

autor: Marceli Sommer