Rządzący Inowrocławiem od 2002 roku Ryszard Brejza (startujący z własnego komitetu) został po raz piąty prezydentem miasta - podała Państwowa Komisja Wyborcza. W I turze otrzymał 58,5 proc. głosów.

Na Brejzę startującego w wyborach z Komitetu Wyborczego Wyborców Porozumienie Ryszarda Brejzy głos oddało 17 016 wyborców. Drugi wynik uzyskał kandydat Zjednoczonej Prawicy Ireneusz Stachowiak z Solidarnej Polski - 24,93 proc głosów.

Trzeci wynik uzyskał Janusz Radzikowski (KWW Janusza Radzikowskiego Inowrocław Na Tak) - 6,63 proc., czwarty Jacek Olech (KWW Olech 2018) - 5,66 proc., a najmniej osób zagłosowało na Annę Ludwisiak-Kawecką z SLD Lewica-Razem - 4,30 proc.

Najwięcej mandatów w radzie miasta zdobyli kandydaci komitetu obecnego i przyszłego prezydenta miasta - 9. Po 7 mandatów uzyskały Prawo i Sprawiedliwość oraz Koalicja Obywatelska.

60-letni Brejza stanowisko prezydenta miasta pełni od 2002 roku. W latach 1997-2001 był posłem AWS, a wcześniej radnym Inowrocławia i przewodniczącym sejmiku samorządowego województwa bydgoskiego. W pierwszych latach pracy zawodowej był nauczycielem i wicedyrektorem w inowrocławskich szkołach oraz wizytatorem w kuratorium oświaty. Synem prezydenta Inowrocławia jest poseł PO Krzysztof Brejza, który w Sejmie zasiada trzecią kadencję. (PAP)

autorzy: Tomasz Więcławski, Jerzy Rausz