Policja zatrzymała 27-letniego mężczyznę podejrzewanego o wybicie kamieniem szyby w synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Mieszkaniec gminy Trąbki Wielkie trafił do policyjnego aresztu.

O zatrzymaniu mężczyzny poinformowała w piątek rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku asp. Karina Kamińska. Stało się to około godz. 12.00 na terenie gminy Trąbki Wielkie (Pomorskie).

"Mężczyzna nie spodziewał się zatrzymania, był zaskoczony widokiem policjantów, ale nie stawiał oporu podczas zatrzymania" - wyjaśniła Kamińska.

Reklama

W gdańskiej bożnicy, gdzie w środę w godzinach popołudniowych trwały przygotowania do modlitwy w ramach obchodów święta żydowskiego Jom Kipur, mężczyzna zbił kamieniem szybę w oknie.

Kamińska dodała, że zebrany w tej sprawie materiał dowodowy policja przekaże teraz do prokuratury w celu oceny przyjętej kwalifikacji prawnej czynu. Policja wcześniej przyjęła zawiadomienie o przestępstwie, które wstępnie zostało zakwalifikowane jako narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Zagrożone jest ono karą do trzech lat więzienia.

W ramach prowadzonego śledztwa policja opublikowała w czwartek film z monitoringu, na którym widać, jak sprawca rzuca kamieniem w okno synagogi.

"Niemal natychmiast po publikacji wizerunku do policjantów zaczęły napływać różne zgłoszenia. Kilka z nich potwierdziło informacje zdobyte już przez policjantów z Wrzeszcza" - zaznaczyła Kamińska.

W czwartek w godzinach popołudniowych przed budynkiem Nowej Synagogi odbyło się spotkanie potępiające atak na bożnicę, zorganizowane z inicjatywy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Uczestniczyli w nim m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich, przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Lesław Piszewski oraz biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Wiesław Szlachetka.

Na zakończenie spotkania dokonano symbolicznego odsłonięcia nowego okna w synagodze.