"Historia Polski i Stanów Zjednoczonych pokazuje to, co wspólne; podobieństwa naszych konstytucji, nasze więzi trwające od stuleci" – powiedział Hayes. Podkreślił udział Polaków w amerykańskiej wojnie o niepodległość i obu wojnach światowych. Przypomniał, że w 1993 roku Gwardia Narodowa stanu Illinois nawiązała stałe partnerstwo w polskimi siłami zbrojnymi; a polscy żołnierze i gwardziści służyli razem w Iraku i Afganistanie.

Zwrócił uwagę, że powietrzną część defilady zamknie przelot latającej cysterny KC-135 ze 126. Air Refuelling Wing (Skrzydła Tankowców Powietrznych) Gwardii Narodowej Illinois, której lotnicy ćwiczą z polskimi załogami F-16.

Gen. Hayes został w środę odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP. Odznaczenie nadano za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej.

Swoją służbę wojskową gen. Hayes rozpoczynał jako gwardzista, zanim wstąpił do wojska pracował jako inżynier w branży budowalnej. Po kilkunastu latach służby jako gwardzista wstąpił w szeregi armii zawodowej. Oprócz dowodzenia Gwardią Narodową Illinois Hayes pełni również funkcję członka gabinetu gubernatora jako dyrektor departamentu spraw wojskowych tego stanu i jest głównym doradcą gubernatora ds. wojskowych.

Gwardia Narodowa Illinois współpracuje od lat z polskimi Wojskami Lądowymi i Siłami Powietrznymi, a ostatnio także z formowanymi jako odrębny rodzaj sił zbrojnych Wojskami Obrony Terytorialnej. Polacy służyli z gwardzistami z Illinois w Iraku i w Afganistanie, gdzie ta współpraca trwa do dziś. Żołnierze z bazy w Marseilles w Illinois wspierali polskich wojskowych specjalistów od likwidacji skażeń, którzy brali udział w zabezpieczaniu piłkarskich mistrzostw Euro 2012. Amerykanie doradzali przy transformacji polskich sił powietrznych, dzielili się rozwiązaniami w kwestii wsparcia dla weteranów i rodzin żołnierzy uczestniczących w misjach poza granicami państwa, przekazywali doświadczenia przy formowaniu WOT.

W kwietniu br., z okazji 25. rocznicy współpracy Gwardii Narodowej Illinois z Siłami Zbrojnymi RP postanowiono, że 15 sierpnia - Święto Wojska Polskiego - będzie w stanie Illinois dniem strategicznego partnerstwa z Polską.