Szef saudyjskiej dyplomacji Adil ibn Ahmad ad-Dżubeir powiedział w środę w wywiadzie dla CNN, że jeśli Iran stworzy broń atomową, korzystając z wycofania się USA z porozumienia nuklearnego, to Arabia Saudyjska pozyska własny arsenał nuklearny.

"Jeżeli Iran pozyska broń nuklearną, zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby zrobić to samo" - oznajmił Dżubeir.

Również w środę źródła w OPEC poinformowały, że Arabia Saudyjska monitoruje wpływ decyzji USA o nałożeniu na Iran sankcji gospodarczych na dostawy na rynki ropy; jest też gotowa uzupełnić ewentualne braki surowca wynikające z amerykańskich restrykcji.

Rijad konsultuje się w tej sprawie ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Rosją - powiedział agencji Reutera przedstawiciel OPEC.

Iran jest trzecim największym producentem ropy w OPEC po Arabii Saudyjskiej i Iraku.

Obawy, że sankcje ograniczą podaż irańskiej ropy, wywindowały w środę ceny surowca do najwyższego poziomu od ponad trzech lat.

We wtorek prezydent Donald Trump powiedział, że wycofuje USA z międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Teheranem, który oskarżył o łamanie postanowień umowy. Zapowiedział też odmrożenie sankcji gospodarczych wobec Iranu.

Resort finansów USA ogłosił, że w ciągu 180 dni nałoży ponownie na Teheran sankcje związane z handlem ropą, a po upływie 90 dni wejdzie w życie zakaz nabywania przez Iran amerykańskich dolarów.