Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w sobotę, że irańska organizacja ds. energetyki jądrowej przygotowała "oczekiwane i nieoczekiwane" reakcje na wypadek wycofania się USA z międzynarodowego porozumienia nuklearnego, czym groził prezydent Donald Trump.

"Nasza organizacja ds. energetyki jądrowej jest w pełni przygotowana (...) na działania, których oni oczekują i działania, których nie oczekują" - powiedział Rowhani w przemówieniu, transmitowanym przez państwową telewizję.

Umowa zawarta przez Teheran, USA i pięć innych mocarstw ogranicza program jądrowy Iranu w zamian za zniesienie sankcji. Trump nazywał ją jednym z najgorszych porozumień w historii. W styczniu przedstawił Brytyjczykom, Francuzom i Niemcom ultimatum, wzywając ich do zmodyfikowania wadliwych - według USA - punktów porozumienia i zagroził, że w przeciwnym razie odmówi ponownego zawieszenia amerykańskich sankcji wobec Iranu.

Amerykański ambasador zajmujący się kwestiami rozbrojenia Robert Wood powiedział w czwartek, że Waszyngton prowadzi intensywne rozmowy ze swymi europejskimi sojusznikami. Amerykańskie sankcje wobec Iranu mogą ponownie wejść w życie 12 maja, chyba że Trump po raz kolejny je zawiesi.

Iran zapowiadał, że będzie przestrzegał umowy, dopóki będą to robić pozostałe strony, ale zrezygnuje z tego, jeśli Waszyngton się wycofa z porozumienia.

"Iran ma wiele opcji, jeśli Stany Zjednoczone wyjdą z porozumienia nuklearnego. Reakcja Teheranu na wycofanie się Ameryki z umowy będzie nieprzyjemna" - cytuje irańska telewizja państwowa szefa dyplomacji Mohammada Dżawada Zarifa, który wypowiadał się w Nowym Jorku.(PAP)