B. konserwator zabytków z Konina (Wielkopolskie) trafi przed sąd za wydanie decyzji pozwalającej na rozbiórkę w tym mieście budynku dawnej szkoły talmudycznej. Janusz T. został oskarżony o przekroczenie uprawnień, grozi mu trzyletnie więzienie.

Sprawą zajmie się koniński sąd rejonowy.

Janusz T. był kierownikiem konińskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu. W kwietniu 2016 roku wydał decyzję pozwalającą na rozbiórkę objętego ochroną konserwatorską budynku dawnej szkoły talmudycznej przy ul. Mickiewicza w Koninie. W wyniku wydanej decyzji doszło do całkowitej rozbiórki obiektu. Urzędnik stracił pracę.

Według prokuratury, Janusz T. nie miał uprawnień by taką decyzję wydać; w przypadku obiektów ujętych w wojewódzkiej ewidencji zabytków, rozpatrywanie sprawy należało do zakresu obowiązków Wojewódzkiego Wielkopolskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu. Prok. Jacek Górski z Prokuratury Okręgowej w Koninie powiedział we wtorek PAP, że z poczynionych w tej sprawie ustaleń wynika, iż urzędnik nie dopełnił też odpowiednich formalności w resorcie kultury.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Janusz T. nie przyznał się do stawianego zarzutu.

Śledztwo w sprawie pozwolenia na rozbiórkę d. szkoły talmudycznej zostało wszczęte w sierpniu 2016 roku z zawiadomienia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. O akcie oskarżenia przeciwko Januszowi T. poinformował we wtorek koniński portal LM.pl