W środę szef MON Mariusz Błaszczak podpisał umowę na dostawę amerykańskich zestawów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot dla Polski; będą one podstawą programu obrony powietrznej średniego zasięgu "Wisła". Minister poinformował, że za system Patriot razem z systemem zarządzania polem walki, zapłacimy 4 miliardy 750 milionów dolarów.

Zgorzelski w środę w rozmowie z PAP ocenił, że podpisanie umowy, to "kamień milowy, jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski". Jego zdaniem, "wszyscy powinniśmy się z tego powodu po prostu cieszyć".

Poseł PSL przytoczył stwierdzenie, które w jego ocenie jest adekwatne do zaistniałej sytuacji - "jeśli chcesz pokoju, szykuj się do wojny".

Reklama

Zgorzelski podkreślił, że Polska w ogóle nie miała systemu obrony przeciwrakietowej. "Więc to, co się dzisiaj dzieje, to jest naprawdę krok w dobrym kierunku" - ocenił.

Pod koniec ubiegłego roku amerykańskie władze zgodziły się sprzedać Polsce w pierwszej z dwóch planowanych faz m.in. 16 wyrzutni, cztery stacje radiolokacyjne i 208 pocisków.

Zestawy dla Polski mają być dostarczane w latach 2022-24. Według deklaracji z lipca ub. r. Polska otrzyma jednostki ogniowe w najnowocześniejszej dostępnej konfiguracji. Pierwsza partia ma być wyposażona w radary sektorowe, w drugiej fazie mają być dostępne radary dookólne; zapowiedziano też prace nad włączeniem w polski system tańszych pocisków, które mają być uzupełnieniem dla pocisków antybalistycznych PAC-3 MSE. Polskie baterie Patriot mają być zintegrowane z nowym, opracowywanym systemem zarządzania polem walki IBCS.

W ubiegłym tygodniu zostały podpisane warte prawie 950 mln zł umowy offsetowe związane z planowanym kontraktem, dotyczące transferu technologii i udziału polskiego przemysłu w dostawach i obsłudze zestawów Patriot dla polskich sił zbrojnych.

Największy z dotychczasowych kontraktów zbrojeniowych w Polsce był negocjowany w formule międzyrządowej od kwietnia 2015 r.; od jesieni ub. r. trwały negocjacje offsetu.

Modernizacja obrony powietrznej to jeden z priorytetów wieloletniego planu rozwoju sił zbrojnych. Program obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła, którego podstawą będą zestawy Patriot, zakłada, że będzie to system mobilny, umożliwiający obronę wybranych obszarów - ważnych obiektów, zgrupowań wojsk i kontyngentów za granicą. (PAP)

autor: Edyta Roś