Sędziowie nie mogą się mieszać do polityki, nie mogą prowadzić działalności politycznej, nie mogą należeć do związków zawodowych - powiedział w środę w TVP Info Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości, odpowiadając na pytania, czy sędziowie powinni ingerować w działania władzy ustawodawczej.

"Jest artykuł dziesiąty konstytucji, który mówi jednoznacznie, że jest podział władz. Jest władza sądownicza również. Prowadzenie działalności politycznej jest bardzo nie na miejscu. To jest włączanie się w spór polityczny i to niesie daleko idące konsekwencje" - uzasadnił swoją opinię.

"Ludziom nie podoba się, co się działo i dzieje w wymiarze sprawiedliwości, dlatego są reformy" - podkreślił, odnosząc się do przeprowadzanych w wymiarze sprawiedliwości reform. "To nie jest normalna sytuacja, że 66 proc. ludzi uważa, że wymiar sprawiedliwości źle funkcjonuje" - dodał.

Wiceminister w kontekście reform przywołał również przykład sędziów, z których 35 proc. uważna - tak wynika z Białej Księgi - że to elementy merytoryczne decydują o tym, że mogą awansować.

Dodał, że w wymiarze sprawiedliwości jest "też wielu porządnych ludzi", natomiast "czarne owce" powinny być wyrzucone. "Nie ma miejsca na sędziego złodzieja w wymiarze sprawiedliwości" - podsumował.