Szef MSWiA Joachim Brudziński podziękował w sobotę na Twitterze policji za zabezpieczenie i zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom 95. miesięcznicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej.

"Dziękuję @PolskaPolicja za zabezpieczenie i zapewnienie bezpieczeństwa WSZYSTKIM uczestnikom (również tym którzy rzucali się pod samochody rodzin ofiar które jechały na Msze Św.) przedostatniego Marszu Modlitewnego w intencji Ofiar Katastrofy Smoleńskiej" - napisał w sobotę wieczorem minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

W sobotę wieczorem - w ramach obchodów 95. miesięcznicy smoleńskiej - w stołecznej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela odbyła się msza święta w intencji ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. Uczestnicy mszy przeszli następnie przed Pałac Prezydencki, gdzie głos zabrał m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński. Cała trasa przemarszu odgrodzona została barierkami, porządku pilnowali policjanci.

Obchodom 95. miesięcznicy towarzyszył protest Obywateli RP. O próbie zatrzymania przez trzy kobiety samochodu, który na mszę do Archikatedry wiózł prezesa PiS, wspomniał podczas wystąpienia na Placu Zamkowym lider Obywateli RP Paweł Kasprzak.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.