Sekretarz Stanu w KPRP Adam Kwiatkowski w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy złożył w sobotę kwiaty przed tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej w kaplicy Pałacu Prezydenckiego - poinformowała na swojej stronie Kancelaria Prezydenta.

Tablica w kaplicy Pałacu upamiętnia parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich, ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego oraz pracowników KPRP, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku.

"Kwiaty od Prezydenta RP, składane przez niego osobiście lub przez jednego z prezydenckich ministrów jako wyraz pamięci o ofiarach katastrofy smoleńskiej, pojawiają się w kaplicy Pałacu Prezydenckiego każdego 10. dnia miesiąca. Za miesiąc, 10 kwietnia 2018 roku, przypada 8. rocznica katastrofy" - poinformowała Kancelaria Prezydenta

Pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej uczcili w sobotę podczas porannej mszy prezes PiS Jarosław Kaczyński, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek, szef MON Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński oraz szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Obecny był również były szef MON Antoni Macierewicz.

W 95. miesięcznicę katastrofy odprawiona została msza św. w intencji ofiar, złożono również kwiaty przed Pałacem Prezydenckim.

Wieczorem o godz. 19 w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela odprawiona została msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej, po której odbędzie się Apel Pamięci przed Pałacem Prezydenckim.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.