Uchwaloną w czwartek rezolucję PE popierającą działania KE w sprawie praworządności w Polsce poparło pięcioro europosłów Platformy Obywatelskiej: Róża Thun, Barbara Kudrycka, Danuta Jazłowiecka, Julia Pitera i Michał Boni – wynika z informacji PAP.

Informację tę potwierdziła PAP Thun.

„Zagłosowałam za rezolucją, bo ona mówi prawdę. Ta rezolucja mówi o tym, że rząd w Polsce łamie prawo i że Rada powinna o tym rozmawiać z polskim rządem. O tym mówi art. 7 traktatu europejskiego. (...) Ta rezolucja wspiera praworządność, a praworządność jest dla mnie podstawą funkcjonowania państwa polskiego i Unii Europejskiej” – powiedziała PAP Thun.

Europosłowie poparli w czwartek w rezolucji działania Komisji Europejskiej w sprawie uruchomienia wobec Polski art. 7 Traktatu o UE. W głosowaniu wzięło udział 617 europosłów, z których za rezolucją opowiedziało się 422 osób, przeciw było 147, a 48 wstrzymało się od głosu.

Lider grupy europosłów PO w Parlamencie Europejskim Janusz Lewandowski powiedział w czwartek, że posłowie frakcji zdecydowali się nie brać udziału w głosowaniu nad tą rezolucją. Zastrzegł jednak: "Liczyliśmy się z tym, że mogą być odstępstwa od rekomendacji Platformy". Na pytanie, czy takim europosłom będą grozić konsekwencje, nie odpowiedział.