PKW zdecydowała o powołaniu na szefa KBW Magdaleny Pietrzak. - Magdalena Pietrzak stwierdziła w rozmowie z Komisją, że ważną rzeczą jest ciągłość instytucjonalna KBW - powiedział przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński.

Hermeliński na konferencji prasowej po ogłoszeniu decyzji Komisji, podkreślił, że w ocenie PKW "wszystkie trzy kandydatury były bardzo wyrównane".

W środę w siedzibie PKW odbyło się spotkanie z kandydatami na szefa Krajowego Biura Wyborczego. Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że zdecydowała o powołaniu na szefa Krajowego Biura Wyborczego z dniem 3 marca Magdaleny Pietrzak.

Według Hermelińskiego, o wyborze Pietrzak, zdecydowało m.in. to, że miała "najwięcej może kontaktu" z prawem wyborczym. Zastrzegł jednocześnie, że w przypadku wszystkich kandydatów, kontakt ten był "dosyć epizodyczny".

Jako kryterium "nawet ważniejsze" wskazał na "umiejętności kierowania zespołami ludzkimi" oraz "sposób postępowania z pracownikami", które "nabywa się w czasie długiej praktyki". Jak dodał Hermeliński, PKW zależało też na "uzyskaniu odpowiedzi od wszystkich kandydatów, czy będą starali się zachować dotychczasową strukturę KBW, a przede wszystkim pracowników".

- Tutaj wszyscy, a przede wszystkim pani Magdalena Pietrzak powiedziała, że oczywiście ważną rzeczą jest to, żeby istniała ciągłość instytucjonalna i ważną rzeczą jest nie dokonywanie jakichś raptownych, gwałtownych zmian, nawet powiedziała, że nie podcina się gałęzi, na której się siedzi - relacjonował szef PKW. Jak podkreślił, Komisja odebrała to "jako rodzaj obietnicy, że dotychczasowa struktura, pracownicy, zostaną tutaj zachowani, nie będzie radykalnych zmian w KBW".

W poniedziałek szef MSWiA Joachim Brudziński, zgodnie ze znowelizowanymi przepisami Kodeksu wyborczego, przedstawił przewodniczącemu PKW Wojciechowi Hermelińskiemu kandydatów na stanowisko szefa Krajowego Biura Wyborczego.

Magdalena Pietrzak to urzędniczka, sekretarz powiatu łowickiego miasta Zduńska Wola i gminy Skierniewice; obecnie sprawuje funkcję zastępcy dyrektora w Departamencie Spraw Parlamentarnych KPRM. Innymi kandydatami byli: obecny zastępca Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, b. dyrektor generalny MEN Mirosław Sanek oraz obecny wiceszef KPRM, b. legislator klubu PiS Paweł Szrot.

Przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński mówił wcześniej, że PKW podczas rozmów z kandydatami na szefa KBW będzie chciała poznać poziom ich wiedzy z zakresu prawa wyborczego, a także umiejętności zarządzania ludźmi.