Metro Warszawskie ogłosiło przetarg na budowę trzech stacji II linii metra na Targówku, będą to ostatnie przystanki po prawej stronie Wisły. Wybrany wykonawca na zbudowanie prawie czterokilometrowego odcinka podziemnej kolejki będzie miał 38 miesięcy od podpisania umowy.

Jak poinformował w piątek stołeczny ratusz, czas na składanie ofert w przetargu minie 30 marca br.; wtedy też mają zostać otwarte oferty. Zadaniem wykonawcy będzie zbudowanie trzech stacji metra na Targówku.

Pierwsza roboczo nazwana "Zacisze” będzie pod ul. Figara w pobliżu skrzyżowania z ul. Codzienną. Druga stacja - "Kondratowicza" - znajdzie się przy ul. Kondratowicza, w rejonie Urzędu Dzielnicy Targówek, a trzecia stacja, czyli "Bródno" będzie przy skrzyżowaniu ulic Kondratowicza i Rembielińska.

Ponadto wykonawca wybuduje podziemną halę torów odstawczych za ostatnią stacją, trzy wentylatornie i tunele, oddzielne dla każdego kierunku jazdy. W sumie na Targówku, w kierunku Bródna powstaną ok. 4 km trasy.

W przetargu cena jest głównym, ale nie jedynym kryterium wyboru firmy. Skrócenie terminu wykonania zamówienia to 8 proc.; przedłużenie okresu rękojmi za wady robót budowlanych – 32 proc., a cena stanowi 60 proc. oceny.

Miasto przekonuje, że budowa metra pod ul. Kondratowicza przemieni tą część Targówka. Po budowie metra ulica ma stać się miejską aleją, pozostaną dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku – będą one jednak znacznie bliżej siebie. Jak zapowiada ratusz, dzięki temu możliwe będzie wygospodarowanie przestrzeni na dodatkową zieleń uliczną, mają powstać drogi dla rowerów po obu stronach ulicy, a także szerokie chodniki. W zatokach wzdłuż jezdni znajdzie się miejsce do parkowania aut. Przebudowane zostaną wszystkie skrzyżowania, a także oświetlenie wzdłuż całej ulicy - zapowiada ratusz.

Obecnie trwają pracę nad rozbudową centralnego odcinka II linii metra o sześć stacji - to tzw. etap 3+3. Według pierwotnych planów miasta, mają być gotowe do końca 2019 r.

W kierunku Bemowa, z ronda Daszyńskiego, trzy planowane stacje to: "Płocka", umiejscowiona pod ul. Płocką w rejonie skrzyżowania z ul. Wolską; "Młynów", planowana pod ul. Górczewską po wschodniej stronie wiaduktu kolejowego w rejonie ul. Sokołowskiej i Syreny oraz właśnie "Księcia Janusza" pod ul. Górczewską w rejonie skrzyżowania z ul. Księcia Janusza. Ten odcinek metra rozbuduje turecka firma Gulermak za ponad 1,1 mld zł.

Z kolei w kierunku Targówka centralny odcinek II linii metra zostanie rozbudowany o trzy stacje nazywane: "Szwedzka", pod ul. Strzelecką po wschodniej stronie ul. Stalowej; "Targówek" w okolicy skrzyżowania ul. Pratulińskiej z ul. Ossowskiego: "Trocka" w rejonie skrzyżowania ul. Pratulińskiej z Trocką. Stacje wybuduje włoska firma Astaldi za ponad 1 mld zł. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa