Brytyjski książę William oraz księżna Kate od nauki popularnej w Szwecji gry w bandy, przypominającej hokeja na lodzie, rozpoczęli we wtorek dwudniową wizytę w Sztokholmie. Para książęca odwiedzi następnie Norwegię.

W sztokholmskim parku Wazy tłumy rojalistów, a także miłośników gry w bandy obserwowało, jak William oraz Kate próbują wbić kijem piłkę do pilnowanej przez obrońcę bramki. Największą owację otrzymała Kate, która mimo widocznej ciąży nie zrezygnowała z treningu.

Po południu brytyjska para książęca spotkała się ze szwedzką rodziną królewską na Zamku Królewskim w Sztokholmie. Następczyni szwedzkiego tronu księżniczka Wiktoria oraz książę Daniel oprowadzili swoich gości po Starym Mieście. William wraz z Kate odwiedzili Muzeum Noblowskie, gdzie zapoznali się z historią Nagrody Nobla oraz życiorysem jej fundatora Alfreda Nobla.

W środę w programie wizyty zaplanowano zwiedzanie szpitala Instytutu Karolinska, luksusowego domu towarowego NK, a także centrum fotografii współczesnej (Muzeum Fotografii) w zabytkowym budynku dawnej komory celnej z 1906 roku.

Brytyjska para książęca w czwartek złoży wizytę w Norwegii, gdzie spotka się z norweską rodziną królewską, a także aktorami popularnego serialu "Skam".

Według komunikatu brytyjskiego dworu celem wizyty Williama oraz Kate w Skandynawii jest "budowanie przyjaźni" między rodzinami królewskimi, a także dobrych relacji Brytyjczyków z mieszkańcami Szwecji oraz Norwegii.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)