Instytut Pamięci Ofiar Holokaustu Yad Vashem w opublikowanym w sobotę oświadczeniu stwierdził, że uchwalona przez polski Sejm ustawa karząca za określenie "polskie obozy śmierci" może "zniekształcić prawdę historyczną", chociaż samo to określenie jest błędem.

- Nie ma wątpliwości, że określenie "polskie obozy śmierci" jest błędne z historycznego punktu widzenia. Obozy zagłady były organizowane w okupowanej przez nazistów Polsce w celu mordowania narodu żydowskiego w ramach "Ostatecznego Rozwiązania" - głosi oświadczenie.

Yad Vashem podkreślił jednak, że jest przeciwny tej ustawie i wyraził pogląd, że "ograniczenia wypowiedzi naukowców i innych osób na temat bezpośredniego lub pośredniego współudziału Polaków w zbrodniach popełnionych na ich ziemi podczas Holokaustu są poważnym zniekształceniem".

W oświadczeniu podkreślono, że Yad Vashem będzie nadal wspierać badania zmierzające do ustalenia "skomplikowanej prawdy" o czasach Holokaustu.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu polecił w sobotę izraelskiej ambasador w Warszawie, by spotkała się z premierem Mateuszem Morawieckim i zaapelowała o wycofanie projektu ustawy karzącej za sformułowanie "polskie obozy śmierci".

Izraelski resort spraw zagranicznych wydał oświadczenie, w którym prosi o zmianę projektu ustawy. Rzecznik ministerstwa Emmanuel Najszon zapowiedział, że skontaktuje się ono w tej sprawie z polskim rządem, "wysyłając bardzo jasny przekaz".

Sejm przyjął w piątek nowelizację, która wprowadza karę grzywny lub karę do trzech lat więzienia za słowa "polskie obozy śmierci". Ustawa trafi do dalszego procedowania w Senacie.

Zgodnie z ustawą, każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

Jeśli sprawca działałby nieumyślnie, podlegałby karze grzywny lub ograniczeniu wolności. Nie byłoby przestępstwem popełnienie tych czynów "w ramach działalności artystycznej lub naukowej". Nowy przepis ma się stosować do obywatela polskiego oraz cudzoziemca - "niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu".