Na zabytkowe ikony natrafili w czasie szczegółowej kontroli opla, którym wjeżdżał do Polski 52-letni Białorusin. "Jedna z nich ukryta była w opakowaniu po czekoladkach, druga natomiast znajdowała się specjalnie spreparowanej drewnianej skrzynce" - poinformował Maciej Czarnecki z zespołu prasowego IAS w Białymstoku.

Ikony przedstawiają wizerunek przedstawiające wizerunek Boga Ojca oraz Narodzenie Bogarodzicy. Białorusin twierdzi, że wiózł je w prezencie dla znajomego w Białymstoku. Przeciwko cudzoziemcowi wszczęto postępowanie karne skarbowe, w ramach którego zarekwirowano ikony.

Jak dodał Czarnecki, według wstępnej opinii ekspertów z Muzeum Ikon w Supraślu k. Białegostoku (które dysponuje już pokaźnym zbiorem ikon zatrzymanych podczas prób ich przemytu - PAP) zabezpieczone ikony pochodzą najprawdopodobniej z Rosji.

Reklama

Jedna z nich, przedstawiająca Narodzenie Bogarodzicy, datowana jest na koniec XVIII wieku. Druga, przedstawiająca Boga Ojca z wizerunkiem Ducha Świętego jako gołębicy, pochodzi prawdopodobnie z drugiej połowy XIX wieku.

Dokładną wartość zabezpieczonych ikon ustali powołany w toczącym się postępowaniu rzeczoznawca - dodał Czarnecki.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk