Budowa trzech wież obserwacyjnych oraz przebudowa placówek Straży Granicznej w Wetlinie i Korczowej to jedne z najważniejszych inwestycji zaplanowanych na najbliższe lata przez Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej (BOSG) w Przemyślu (Podkarpackie).

Jak poinformował PAP komendant BOSG Robert Rogoz, wykupiono już teren, na którym powstaną trzy wieże. „Obiekty wybudujemy w miejscowości Bystre, Kalwaria Pacławska oraz Żmijowiska, koszt każdej z wież szacujemy na ok. 1 mln zł; mają być gotowe w 2019 r.” – dodał.

Oprócz budowy wież obserwacyjnych, wyremontowane zostaną trzy placówki SG w Hermanowicach, Korczowej i Wetlinie. Jak podkreślił Rogoz, szczególnie ta ostatnia wymaga generalnej przebudowy. „Została wybudowana w 1956 r. i konieczny jest jej kapitalny remont” – powiedział.

W głównej siedzibie oddziału w Przemyślu powstanie też strzelnica. Koszt jej budowy to niemal 7 mln zł, obiekt ma być gotowy w 2019 r.

Natomiast 15 mln zł kosztować ma budowa systemu ochrony technicznej granicy z Ukrainą. Rogoz zaznaczył, że podobny system mają Słowacy i Litwini. „Jesteśmy na etapie pisania dokumentów potrzebnych do przetargu. System obejmie 32 km granicy z możliwością rozbudowy na kolejne odcinki. System powinien być gotowy w 2019 r.” – stwierdził.

Komendant BOSG zapowiedział, że w 2018 r. do pracy przyjętych zostanie 90 osób. Nowi funkcjonariusze będą pracować przede wszystkim na przejściach granicznych, m.in. w Budomierzu.

Rogoz tłumaczył, że zwiększenie zatrudnienia jest konieczne również dlatego, że w 2020 r. planowane jest otwarcie nowego przejścia granicznego z Ukrainą Malhowice-Niżankowice. "Musimy zapewnić obsadę tego przejścia, więc musimy już zacząć szkolić nowe osoby. Szacujemy, że pracować na tym nowym przejściu będzie ok. 120 funkcjonariuszy BOSG” – dodał.

W BOSG pracuje ponad 2 tys. osób. Na terenie oddziału są drogowe i kolejowe przejścia graniczne z Ukrainą oraz jedno lotnicze w Jasionce k. Rzeszowa. (PAP)

autor: Wojciech Huk

edytor: Anna Mackiewicz