Reklama

"Jako sąsiad Chiny popierają najnowsze pozytywne kroki ze strony obu Korei zmierzające do rozluźnienie we wzajemnych stosunkach" - powiedział rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang.

Jego zdaniem Chiny odegrały pozytywną, konstruktywną rolę, pracując niestrudzenie nad rozwiązaniem problemu na Półwyspie Koreańskim. Przedstawiciel MSZ wyraził też nadzieję, że społeczność międzynarodowa zaoferuje teraz dalsze wsparcie.

Również rosyjskie MSZ wyraziło w piątek zadowolenie z gotowości do dialogu między Koreami - podała agencja RIA-Nowosti, powołując się na źródło w resorcie spraw zagranicznych. Moskwa ma nadzieję, że "ten pozytywny trend zostanie poparty konkretnymi porozumieniami ukierunkowanymi na pokojowe uregulowanie problemów istniejących między Północą i Południem" - cytuje swego rozmówcę RIA-Nowosti.

Korea Płn. zaakceptowała w piątek zaproszenie swego południowego sąsiada do przeprowadzenia rozmów dwustronnych na wysokim szczeblu we wtorek w Panmundżomie w strefie zdemilitaryzowanej na granicy obu państw. Kontakt między Seulem i Pjongjangiem przez specjalną linię łączności w Panmundżomie został wznowiony w środę z inicjatywy północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Una.

Podczas przyszłotygodniowych rozmów ma być omówiona kwestia ewentualnego udziału delegacji i reprezentacji KRLD w zimowych igrzyskach olimpijskich, które odbędą się w lutym w Pjongczangu w Korei Płd. Poruszone też zostaną inne kwestie ważne w relacjach dwustronnych. (PAP)