Rosyjska Centralna Komisja Wyborcza przyjęła w środę złożone przez prezydenta Władimira Putina dokumenty wymagane do rejestracji w charakterze kandydata w wyborach prezydenckich, które odbędą się w Rosji w marcu 2018 r.

Putin złożył dokumenty osobiście. Komisja w ciągu kilku dni ogłosi, czy został zarejestrowany jako kandydat na prezydenta.

Putin, któremu sondaże dają ponad 80-procentowe poparcie, ma wszelkie szanse na zdobycie czwartej już kadencji na stanowisku szefa państwa w wyborach 18 marca. Putin był prezydentem Federacji Rosyjskiej przez dwie czteroletnie kadencje, w latach 2000-2008. Ubiegania się o trzecią kadencję z rzędu zabraniała mu konstytucja. Odchodząc z urzędu, na swojego następcę zaproponował Dmitrija Miedwiediewa, a sam stanął na czele rządu. W 2012 roku po wygranych wyborach wrócił na Kreml, tym razem już na sześcioletnią kadencję.

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych rywali obecnego prezydenta opozycjonista i walczący z korupcją, bloger Aleksiej Nawalny, wezwał w poniedziałek do zbojkotowania wyborów. Wcześniej Centralna Komisja Wyborcza zdecydowała w drodze głosowania, że Nawalny nie ma prawa do kandydowania w wyborach prezydenckich ze względu na ciążące na nim wyroki sądowe. Nawalny zapowiedział, że odwoła się od decyzji komisji. (PAP)

ndz/