Dobrym sygnałem w relacjach prezydent-MON jest, że Służba Kontrwywiadu Wojskowego zamknęła postępowanie w sprawie gen. Jarosława Kraszewskiego z BBN - uznał w niedzielę doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz.

"Wszyscy wiedzą, że istnieje pewne pole sporu między urzędem prezydenta a ministerstwem obrony narodowej i istotą, punktem ciężkości tego sporu jest konstrukcja nowego systemu kierowania i dowodzenia państwem. Jakby dobrem sygnałem jest to, że zamknięto postępowanie ws. gen. Kraszewskiego" - powiedział Zybertowicz, pytany w audycji Śniadanie w Radiu ZET i Polsat News, czy prezydent będzie rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim na temat MON. "Prezydent i premier konsultują się w bardzo różnych sprawach" - dodał.

Zybertowicz zaznaczył, że "SKW, która teoretycznie mogłaby na kolejne pół roku przedłużyć postępowanie, prawnie miała taką możliwość, zamknęła to postępowanie i teraz gen. Kraszewski odwołuje się zgodnie z procedurami do premiera".

Dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi BBN gen. bryg. Jarosław Kraszewski został poinformowany w miniony piątek przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego o cofnięciu mu dostępu do informacji niejawnych. Według BBN w uzasadnieniu nie podano powodów tej decyzji. MON twierdzi, że uzasadnienie w jego części jawnej zostało dołączone do decyzji. Gen. Kraszewski odwołał się we wtorek do premiera od decyzji SKW o cofnięciu mu dostępu do informacji niejawnych.

Zybertowicz, pytany czy prezydencki minister Krzysztof Szczerski zostanie szefem MSZ, odpowiedział, że "prezydent dał ministrowi wolną rękę co do wyboru jego dalszej drogi politycznej". "Wiele spraw było przesądzonych o wiele wcześniej niż opinia publiczna się dowiedziała, że w ogóle są takie tematy" - dodał profesor.