Platforma złożyła w czwartek wniosek o zwołanie sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych, która miałaby zająć się oceną działań warszawskiej policji. Według polityków PO, policja "służy" PiS do ochrony wieców partyjnych. PiS odpowiada: policja działa profesjonalnie.

Poseł PO Andrzej Halicki ocenił na konferencji prasowej w Sejmie, że działania policji podczas środowej demonstracji PiS w Warszawie, z okazji rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, były sprzeczne z ustawą o policji. "Policja służy partii rządzącej do ochraniania wieców partyjnych" - podkreślił. Z kolei działania warszawskiej policji wobec manifestantów, którzy protestowali przed parlamentem ws. procedowanych przez Senat projektów ustaw o KRS i SN, określił jako walkę rządu "z myślącymi inaczej".

Halicki zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego, aby działał na rzecz tego, aby "policja służyła obywatelom i naszemu bezpieczeństwu, a nie partii i władzy".

Poseł Marek Wójcik (PO) powiedział, że liczy na to, iż zmiana na stanowisku premiera, będzie okazją, aby rozpocząć dyskusję, o tym, jak ma funkcjonować policja w Warszawie. "Nie chcielibyśmy, aby policja była utożsamiana ze służbą, która będzie wykorzystywana w Warszawie do tego, żeby ochraniać wiece partyjne, formacją, która będzie wysyłana przeciwko obywatelom" - dodał.

Wójcik zauważył, że powołany w połowie listopada tego roku nadinsp. Paweł Dobrodziej, to już piąty komendant stołecznej policji w ciągu ostatnich dwóch lat. Jego zdaniem, "prowadzi to do destabilizacji pracy policji w jednym z najważniejszych garnizonów policji w Polsce".

Według niego, częste rotacje na stanowisku komendanta stołecznej policji, świadczą o tym, że szef MSWiA Mariusz Błaszczak "nie panuje nad polityką kadrową" w warszawskim garnizonie. "Niestety pani premier Beata Szydło przez ostatnie dwa lata nie interesowała się tą sprawą. Liczymy na to, że nowy premier zainteresuje się tym, co dzieje się w Komendzie Stołecznej Policji, szczególnie, że z miesiąca na miesiąc, obserwujemy, że kolejni komendanci wysyłają pod Sejm w kierunku manifestantów nieadekwatne siły i środki" - powiedział poseł PO.

Wójcik poinformował, że Platforma złożyła wniosek o zwołanie sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych, która powinna zająć się oceną działań stołecznej policji.

Szef sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych Arkadiusz Czartoryski (PiS) powiedział w czwartek PAP, że "jeżeli wniosek zostanie złożony zgodnie z regulaminem Sejmu i będzie spełniał przesłanki zwołania komisji, to jak najbardziej taka komisja się zbierze".

Jego zdaniem, "wszyscy lub prawie wszyscy obywatele w Polsce, widzą że policja pracuje niezwykle uprzejmie i delikatnie". "Policja - zwłaszcza, jeżeli chodzi o ostatnie dwa lata w Warszawie, działa niezwykle powściągliwie" - ocenił. "Pamiętamy te czasy, kiedy policja w pełnym uzbrojeniu strzelała do manifestantów z kul gumowych; myślę, że dzisiaj widzimy profesjonalizm polskiej policji" - przekonywał Czartoryski. (PAP)autor: Grzegorz Bruszewski