Nastąpiło to kilka dni po tym jak zwolennicy Saakaszwilego uniemożliwili policji próbę jego zatrzymania.

Fakt zatrzymania Saakaszwilego potwierdził agencji Interfax-Ukraina rzecznik prasowy Ruchu Nowych Sił.

Prokurator generalny Ukrainy Jurij Łucenko poinformował na Facebooku, że Saakaszwili został zatrzymany pod zarzutem „podjęcia próby zamachu stanu wspieranego przez Rosję”.

Reklama

"Saakaszwili został umieszczony w prowizorycznym ośrodku zatrzymań. Mamy zamiar go przesłuchać i ewentualnie wystąpić do organów wymiaru sprawiedliwości o wypuszczenie go za kaucją" - napisał Łucenko.

Associated Press informuje, że przed budynkiem w centrum Kijowa, do którego przewieziono Saakaszwilego, gromadzą się tłumy jego zwolenników. Wznoszone są okrzyki "Hańba !" i "Kijowie powstań !" Zwolennicy Saakaszwilego, zaciekłego przeciwnika obecnego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, apelują do przechodniów aby się do nich przyłączyli.

W pobliżu znajdują się liczne oddziały policji w pełnym rynsztunku bojowym.

Ukraińskie władze podejrzewają, że prowadzone przez Saakaszwilego manifestacje antyrządowe są finansowane przez otoczenie obalonego w 2014 roku prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Były prezydent Gruzji twierdzi, że zarzuty te są sfabrykowane.

Saakaszwili, polityk o dużej charyzmie i niespożytej energii, stał na czele Rewolucji Róż w 2003 r. w Gruzji, która obaliła poprzedni rząd tego kraju. Przez dekadę był prezydentem Gruzji, ale później jego polityczna gwiazda przygasła i udał się na Ukrainę.

W 2015 roku Saakaszwili otrzymał od prezydenta Poroszenki obywatelstwo ukraińskie i został mianowany gubernatorem obwodu odeskiego na południu kraju. W 2016 roku polityk oskarżył Poroszenkę o popieranie klanów korupcyjnych i ustąpił ze stanowiska.

Gdy w lipcu bieżącego roku Poroszenko pozbawił go obywatelstwa, Saakaszwili założył partię Ruch Nowych Sił, wraz z którą domaga się ustąpienia prezydenta Ukrainy. Wcześniej Saakaszwili został pozbawiony obywatelstwa Gruzji, która żąda jego ekstradycji pod zarzutem nadużycia władzy w okresie gdy sprawował urząd prezydenta tego kraju.