Podejrzany o zaplanowanie zamachu na ambasadora Rosji w Turcji Andrieja Karłowa w grudniu ub.r., prezes Guru Media Broadcast Group, Hayreddin Aydinbas został aresztowany w piątek w Ankarze. W środę został przesłuchany w biurze Prokuratora Generalnego.

O aresztowaniu Aydinbasa poinformowała agencja Anadolu, która powołuje się na anonimowego informatora w mediach, nie ujawniając zbyt wielu szczegółów w związku z restrykcyjna kontrolą państwową w środkach masowego przekazu po nieudanym puczu w 2016 r.

Do zamachu na rosyjskiego ambasadora doszło 19 grudnia ub.r. podczas wernisażu w galerii sztuki w Ankarze. Zastrzelił go 22-letni policjant Mevlut Mert Altintas, wznosząc okrzyk "Allahu Akbar!". Zbrodnia miała być zemstą za zaangażowanie Rosjan w ataki na syryjskie miasto Aleppo. Zamachowiec zginął od kul funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa.

Zarówno Rosja, jak i Turcja dostrzegły w tym zamachu próbę zablokowania odwilży w stosunkach dwustronnych, które doznały znacznego pogorszenia w następstwie wojny w Syrii, gdzie Moskwa i Ankara wspierały przeciwstawne strony konfliktu.

W listopadzie 2015 r. doszło do zestrzelenia rosyjskiego bombowca Su-24 przez siły powietrzne Turcji. Miało ono miejsce niedaleko granicy syryjsko-tureckiej.