Jestem przekonana, że uda się utrzymać porozumienie nuklearne z Iranem - powiedziała w środę dziennikarzom w Brukseli szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini po zakończeniu dwudniowej wizyty w USA.

"Dla nas ważne jest, aby utrzymać porozumienie nuklearne z Iranem w takim kształcie, w jakim jest obecnie. Renegocjacja naszym zdaniem jest niemożliwa" - oświadczyła Mogherini na konferencji prasowej przed spotkaniem ministrów obrony państw NATO w Brukseli. Przyszłość krytykowanego przez prezydenta USA Donalda Trumpa porozumienia była głównym tematem jej dwudniowych rozmów w Waszyngtonie.

Wcześniej, na zakończenie wizyty, szefowa unijnej dyplomacji stwierdziła w rozmowie z dziennikarzami, że stanowisko UE wobec umowy nuklearnej jest jednolite. Ostrzegła, że Stanom Zjednoczonym grozi "izolacja na arenie międzynarodowej", jeśli będą się starać renegocjować niektóre warunki porozumienia, czego domaga się Trump.

Reklama

Międzynarodowa umowa zmierzająca do powstrzymania prac Iranu nad produkcją broni atomowej została zawarta z władzami w Teheranie w lipcu 2015 roku przez Chiny, Francję, Rosję, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone - pięć mocarstw nuklearnych, które są zarazem stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ - oraz przez Niemcy i UE.

W zamian za rezygnację Iranu z dalszych prac nad bronią nuklearną i zgodę na przeprowadzanie międzynarodowych inspekcji irańskich urządzeń nuklearnych Rada Bezpieczeństwa ONZ zgodziła się na zniesienie sankcji wobec Iranu.