Nowym dyrektorem wpływowego biura prezydialnego KC został 55-letni Ding Xuexiang – podała chińska agencja. W osobnym komunikacie poinformowała o poniedziałkowym zebraniu centralnego wydziału propagandy, w którym jako szef tego wydziału uczestniczył 60-letni Huang Kunming.

Według komentatorów obaj ci dygnitarze należą do grupy zaufanych „ludzi prezydenta”, awansowanych w czasie niedawnego zjazdu KPCh do 25-osobowego Biura Politycznego KC. Obaj byli wcześniej wiceszefami wydziałów, którymi teraz zarządzają. Ich awans jest kolejną oznaką umocnienia władzy Xi Jinpinga nad aparatem partyjnym.

Po zmianach zatwierdzonych na zjeździe stronnicy Xi zdominowali również najwyższy organ władzy w KPCh – siedmioosobowy Stały Komitet Biura Politycznego KC. W niedzielę ogłoszono nominację innych dwóch „ludzi prezydenta” - Li Qianga i Li Xi - na stanowiska szefów partii w kluczowych dla gospodarki regionach Szanghaju i Guangdongu.

Reklama

Hongkoński dziennik „South China Morning Post” zauważa, że brzmiący stosunkowo skromnie tytuł dyrektora biura prezydialnego w rzeczywistości zapewnia olbrzymie wpływy. Wydział ten organizuje bieżącą pracę KC, zajmuje się logistyką i biurokracją. Nadzoruje również poufną, szyfrowaną komunikację wewnątrz partii i rządu, a jego szef ma wszystkie hasła dostępu.

Biuro prezydialne kieruje też centralną jednostką ochrony - kilkutysięczną elitarną gwardią, zapewniającą bezpieczeństwo najwyższym przywódcom i ich rodzinom.

Jako szef tego biura Ding Xuexiang będzie zarządzał kadrami Xi oraz towarzyszył mu w czasie krajowych i zagranicznych podróży. W 2007 roku przez kilka miesięcy Ding był sekretarzem Xi, który wówczas pełnił funkcję szefa KPCh w Szanghaju. Od 2013 roku podróżował z sekretarzem generalnym Xi jako szef jego osobistego biura.

Nowy szef centralnego wydziału propagandy Huang Kunming współpracował z Xi w latach 80. i w roku 2007, w prowincjach Fujian i Zhejiang. W 2013 roku awansował na pozycję wicedyrektora wydziału na fali kampanii nasilania kontroli ideologicznej prowadzonej przez Xi, od kiedy objął on funkcję sekretarza generalnego KPCh.

Jako wicedyrektor propagandy Huang wyrażał głęboką nieufność wobec Zachodu. W artykule opublikowanym w partyjnym dzienniku „Renmin Ribao” w 2015 roku napisał, że „współczesne środowisko międzynarodowe staje się coraz bardziej skomplikowane, podczas gdy wrogie siły Zachodu nasilają starania, by nas podzielić i zwesternizować”.

W artykule z 2016 roku stwierdził natomiast, że Chiny muszą „wzmocnić przewodnictwo ideologiczne i teoretyczne”, by przeciwstawić się „zachodniej demokracji konstytucyjnej, +uniwersalnym wartościom+, neoliberalizmowi, nihilizmowi historycznemu i innym błędnym teoriom”.

W czasie swojej pierwszej kadencji Xi Jinping zacieśnił kontrolę nad internetem, prasą, społeczeństwem obywatelskim i uniwersytetami. Według ekspertów w czasie drugiej kadencji będzie kontynuował twardą linię.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)