Prezydenckie projekty ustaw ws. SN i KRS są w parlamencie, trwają analizy i dopóki nie zostaną zamknięte konsultacje, zapewne nie będzie ostatecznego stanowiska w sprawie tych projektów - powiedział w środę rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Rzecznik rządu był pytany w radiowej Jedynce, kiedy rozpoczną się i jak będą wyglądały konsultacje ws. ostatecznego kształtu prezydenckich projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądowniczej.

"W tym momencie są oczywiście ustawy pana prezydenta w parlamencie i dopóki nie będziemy mieli ostatecznych analiz prawnych, również opinii - ponieważ (...) marszałek (Sejmu) Marek Kuchciński przekierował również do zaopiniowania te ustawy do różnych instytucji, które mogłyby być zainteresowane również kształtem tych projektów ustaw - dopóki nie (...) zostaną zamknięte te konsultacje prowadzone na poziomie parlamentu, dopóty zapewne jeszcze ostatecznego stanowiska nie będzie" - powiedział rzecznik rządu.

"My również w ramach Ministerstwa Sprawiedliwości przyglądamy się tym projektom ustaw" - dodał.

"Reforma wymiaru sprawiedliwości jest niezwykle ważna dla całego naszego obozu politycznego, dla PiS, dla rządu premier Beaty Szydło. Od samego początku mówiliśmy, iż tę reformę trzeba przeprowadzić, to nie może być pudrowanie rzeczywistości, to musi być konkretna, rzetelna reforma, która wprowadza realne zmiany, bo tego oczekują od nas Polacy" - powiedział Bochenek.