Brytyjski parlament rozpoczął w czwartek drugie czytanie projektu ustawy o wyjściu W. Brytanii z UE, która przenosi zapisy prawa unijnego do prawa brytyjskiego, zapewniając ciągłość obowiązywania przepisów po Brexicie. Głosowanie zaplanowano na poniedziałek.

Minister ds. wyjścia z Unii Europejskiej David Davis mówił w wystąpieniu otwierającym debatę, że drugie czytanie jest "kolejnym krokiem w historycznym procesie uhonorowania decyzji (wyborców) o wyjściu (Wielkiej Brytanii) z Unii Europejskiej", a przedstawiony projekt zapewni, że "w dniu wyjścia przedsiębiorcy będą wiedzieli, jaka jest sytuacja prawna".

Zgodnie z założeniami rządu istniejące przepisy zostaną przeniesione do brytyjskiego prawa, a następnie będą konsekwentnie analizowane i zmieniane przez odpowiednie ministerstwa w celu dopasowania ich do nowej sytuacji po Brexicie.

Wśród najbardziej kontrowersyjnych zapisów jest nadanie ministrom ograniczonego czasowo prawa do wprowadzania technicznych zmian w przepisach za pomocą prawa wtórnego - np. rozporządzeń - w celu dostosowania ich do sytuacji po opuszczeniu UE. To rozwiązanie - nazywane "klauzulą Henryka VIII" - pozwoliłoby na wprowadzanie zmian w prawie bez pełnej kontroli posłów nad tym procesem.

Opozycyjna Partia Pracy oceniła, że taka procedura byłaby "skokiem na władzę" i jest "kompletnie niedemokratyczna".

Pojedyncze głosy sprzeciwu rozbrzmiewają także w rządzącej Partii Konserwatywnej. Londyńska popołudniówka "Evening Standard", której redaktorem naczelnym jest były minister finansów w rządzie Davida Camerona George Osborne, oskarżyła rząd o próbę zdobycia uprawnień do "rządzenia za pomocą dekretów". Wśród prominentnych krytyków tego rozwiązania są także posłowie Partii Konserwatywnej, w tym była minister edukacji Nicky Morgan oraz były prokurator generalny Dominic Grieve.

Grieve skrytykował również rządowy plan całkowitego odejścia od Karty Praw Podstawowych UE. Minister Davis powiedział w wystąpieniu w Izbie Gmin, że nie jest świadomy żadnych praw, które w efekcie zostałyby utracone, a Karta "jedynie kodyfikuje prawa, które istnieją niezależnie od niej".

Drugi dzień czytania projektu ustawy i głosowanie nad nim zaplanowano na poniedziałek. Opozycyjne ugrupowania, w tym Partia Pracy, Szkocka Partia Narodowa (SNP) i Liberalni Demokraci, zapowiedziały, że opowiedzą się za jego odrzuceniem w całości, ale analitycy spodziewają się, że torysi zdołają uzyskać niezbędną większość dzięki poparciu północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistycznej (DUP).

Trzecie czytanie ustawy i etap pracy w komisji są zaplanowane na październik; wtedy posłowie będą mogli także wprowadzać swoje poprawki.

W trakcie porannej sesji pytań i odpowiedzi przed debatą na temat proponowanej ustawy Davis ujawnił, że rząd wykluczył możliwość tymczasowego członkostwa Wielkiej Brytanii w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG) lub w Europejskim Stowarzyszeniu Wolnego Handlu (EFTA) w okresie przejściowym w celu złagodzenia konsekwencji Brexitu dla przedsiębiorców.

Jak zaznaczył, rząd w Londynie może jednak próbować wynegocjować podobne rozwiązanie, "zachowujące istotne elementy tego, co mamy teraz", które jednak musiałoby zostać stworzone konkretnie pod kątem Wielkiej Brytanii i nie opierać się na precedensach wyznaczonych m.in. przez Norwegię i Islandię.

Wielka Brytania rozpoczęła procedurę wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca br. i powinna opuścić Wspólnotę do końca marca 2019 roku.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)