Prezydent Andrzej Duda w lipcu zdecydował o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zapowiedział jednocześnie podjęcie własnej inicjatywy legislacyjnej w tym obszarze. W telewizyjnym orędziu po ogłoszeniu decyzji o zawetowaniu ustaw prezydent powiedział, że w najbliższym czasie przedstawi nowe wersje projektów reformujących sądownictwo.

Wiceminister Patryk Jaki został zapytany w telewizji wPolsce.pl, czy jego zdaniem prezydenckie projekty ustaw o sądownictwie spełnią oczekiwania społeczne. "Nasze oczekiwania są bardzo zbliżone do oczekiwań społecznych" - oświadczył Jaki.

"Prawo i Sprawiedliwość to jest w ogóle partia - historycznie patrząc - powstała na gruncie postulatów o radykalnej zmianie wymiaru sprawiedliwości. To jest fundament, na którym stoi ta partia od lat. Jeżeli my nie zmienimy sytuacji w sądach teraz, kiedy Polacy nam zaufali, po tym całym hejcie i latach rządu Platformy, to obawiam się, że ktoś, kto do tego dopuści, będzie miał na sobie historyczną odpowiedzialność" - ocenił Jaki.

"Ja chcę wierzyć, że te projekty prezydenckie będą realne i będą realnie zmieniały sądownictwo i wymiar sprawiedliwości" - zaznaczył przewodniczący komisji ds. reprywatyzacji. Ocenił także, że jeśli będą tylko "pudrowały" wymiar sprawiedliwości, to będzie to oszukiwanie obywateli.

"Wierzę, że pan prezydent jak obiecał, tak zrobi - to znaczy przygotuje prawdziwe reformy polskich sądów" - podkreślił. (PAP)