W piątek po godz. 9 w Warszawie rozpoczęło się spotkanie premier Beaty Szydło z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem. Rozmowy mają dotyczyć m.in. wdrażania postanowień szczytu NATO w Warszawie oraz rozwoju polskiej armii.

Sekretarz generalny NATO składa wizytę w Polsce na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego. W czwartek spotkał się w Warszawie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Wizyta Stoltenberga w Polsce - jak podkreślił w rozmowie z PAP szef BBN Paweł Soloch - jest pewnym sygnałem dla Moskwy w kontekście zbliżających się rosyjsko-białoruskich Zapad'17.

Manewry Zapad'17 mają się odbyć w dniach 14-20 września. W ćwiczeniach ma wziąć udział 12,7 tys. wojskowych, w tym 3 tys. z Rosji; zaangażowanych zostanie 700 jednostek sprzętu wojskowego.

Przed rozmową z szefową rządu Stoltenberg spotkał się w piątek w MSZ z ministrami spraw zagranicznych Polski, Turcji i Rumunii.

Premier Beata Szydło na piątkowej konferencji prasowej poinformowała, że podczas spotkania z szefem NATO będzie rozmawiała m.in. o rozwoju polskiej armii oraz o tym, w jaki sposób "wyobrażamy sobie, że NATO będzie nas cały czas wzmacniało".

Po spotkaniu planowana jest wspólna konferencja prasowa szefowej rządu i Stoltenberga.

Natomiast w południe na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim szef MON Antoni Macierewicz wraz z Stoltenbergiem odwiedzą żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO.(PAP)