Służba Ochrony Państwa (SOP) zastąpi Biuro Ochrony Rządu (BOR) , który zostanie rozwiązany - podkreślił szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Zapowiedział, że "zmiana będzie dogłębna", a SOP ma być wzorowane na najlepszych służbach zagranicznych jak np. na amerykańskim Secret Service.

"Służba Ochrony Państwa zastąpi Biuro Ochrony Rządu. BOR zostanie rozwiązany. SOP zastąpi BOR" - powiedział w czwartek w radiowej Jedynce Błaszczak. Dodał, że BOR "musiało przejść taką dogłębną zmianę, chociażby ze względu na tragedię smoleńską, ze względu na to wszystko co się działo 10 kwietnia 2010 r.".

Pod koniec lipca rząd przyjął projekt ustawy o powołaniu Służby Ochrony Państwa - w miejsce BOR. W nowej formacji, która będzie miała uprawnienia operacyjno-rozpoznawcze, będzie pracować 3 tys. osób. To o 50 proc. więcej niż obecnie.

"Biuro Ochrony Rządu rzeczywiście się zmieni, zmieni się dogłębnie. (...) Założenie jest takie, żeby ta służba była liczniejsza, żeby ta służba również zajęła się ochroną obiektów rządowych. Dziś w wielu obiektach rządowych ochronę sprawują firmy prywatne ochroniarskie, co w moim głębokim przekonaniu bardzo źle świadczy o państwie polskim" - powiedział Błaszczak.

Jak dodał, kiedy obejmował swój urząd to "liczba nadgodzin przekraczała 300 tys." "To był dowód tego, że lekceważono sobie funkcjonowanie tej służby" - zaznaczył.

Zdaniem szefa MSWiA, zmiana spowoduje, że Służba Ochrony Państwa będzie "służbą wzorowaną na najlepszych służbach zagranicznych, chociażby na amerykańskim Secret Service".

Zadania SOP nie będą ograniczały się do działań ochronnych. Służba ta będzie realizować nowe zadania, polegające na rozpoznawaniu i zapobieganiu przestępstwom: przeciwko Polsce, życiu lub zdrowiu, bezpieczeństwu powszechnemu, bezpieczeństwu w komunikacji, czci i nietykalności cielesnej, porządkowi publicznemu, zamachom i czynnej napaści skierowanym przeciwko ochranianym osobom oraz bezpieczeństwu ochranianych obiektów (z wyłączeniem, dotyczących tych obiektów, przestępstw przeciwko ochronie informacji), a także określonym typom przestępstw popełnianych przez funkcjonariuszy i pracowników.

Zgodnie z projektem ustawy, funkcjonariusze SOP będą mogli przeprowadzać czynności operacyjno-rozpoznawcze w celu pozyskiwania informacji o zagrożeniach dotyczących ochronionych osób i obiektów, a także rozpoznawania, zapobiegania i wykrywania przestępstw im zagrażających. Jak podkreśla MSWiA, w ten sposób SOP nie będzie uzależniona od informacji uzyskiwanych od innych służb, co wpłynie korzystnie na szybkość i efektywność jej działania. (PAP)