Wicepremier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla "Financial Timesa" odrzucił krytykę proponowanych przez polski rząd reform sądownictwa, podkreślając, że są one konieczne z powodu bardzo niskiego zaufania obywateli do wymiaru sprawiedliwości.

Omówienie wywiadu opublikowano na stronie internetowej "FT" w czwartek rano. Brytyjski dziennik pisze, że zdaniem Morawieckiego polski system sądownictwa jest nieskuteczny i po upadku komunizmu w Polsce nie doszło w nim do istotnych zmian.

"Widziałem, jak ci sami sędziowie, którzy dawali wyroki pięciu lat więzienia działaczom Solidarności w latach 80., bronili oligarchów i postkomunistycznego systemu w latach 90. i po roku 2000. Byłem za zmianami w tym środowisku" - oświadczył wicepremier. Dodał, że "większość polskiej opinii publicznej chce reform".

Odnosząc się do zaniepokojenia sytuacją w Polsce, jakie przejawiają niektórzy inwestorzy, Morawiecki powiedział, że "nie obawia się, ponieważ gdy rozmawia z inwestorami i zagłębiają się oni w szczegóły (proponowanych przez PiS ustaw), nie martwią się o rządy prawa, nie martwią się o demokrację, nie martwią się o system sądownictwa". "Chcieliby większej skuteczności wymiaru sprawiedliwości" - ocenił wicepremier, zaznaczając, że fakty i liczby świadczą o napływie z całego świata wielu nowych inwestorów do Polski.

Morawiecki wyraził również nadzieję, że nowe propozycje ustaw, które zapowiedział prezydent Andrzej Duda, "wezmą pod uwagę potrzebę prawdziwych personalnych i proceduralnych zmian w organach" objętych planami reform.

Jednocześnie zwrócił uwagę na potrzebę przyjęcia rozwiązania, które nie da zbyt dużej władzy jednej partii. "Mam nadzieję, że jest to system pełen zaworów bezpieczeństwa i mechanizmów kontroli, by nie był w rękach jednej partii politycznej. Żeby był w rękach narodu" - cytuje wicepremiera "Financial Times".