Prezydent USA Donald Trump wprowadził mniej nowych regulacji niż jakikolwiek inny prezydent od czasu Ronalda Reagana oraz znacznie obciął koszty obowiązywania tych istniejących - wynika z raportu Instytutu Konkurencyjnej Przedsiębiorczości (CEI).

Trump pod koniec stycznia wprowadził zasadę, że każda nowa regulacja wprowadzana przez jego administrację musi zastąpić dwie stare. Posunięcie to miało wyeliminować niepotrzebną biurokrację i pomóc rozwojowi biznesu; zapowiadane było pozbycie się 75 proc. istniejących przepisów.

Zgodnie z zestawieniem CEI prezydent wprowadził 1 063 nowe przepisy prawne w porównaniu z 1 139, które w tym samym okresie urzędowania wniósł poprzedni prezydent Barack Obama. W związku z wprowadzonym rozporządzeniem o zastępowaniu dwóch starych przepisów jednym nowym rzeczywista różnica jest znacznie większa.

Konserwatywny think tank The American Action Forum, który zajmuje się między innymi monitorowaniem przepisów federalnych, nazwał postępowanie Trumpa "historycznym".

Clyde Wayne Crews Jr z CEI powiedział, że administracja federalna nie doświadczyła takiej walki z biurokracją od czasu początku urzędowania prezydenta Ronalda Reagana w roku 1981 roku. Zmniejszenie liczby istniejących przepisów i regulacji było jedną z obietnic wyborczych kampanii prezydenckiej Trumpa.